Statistiky, odborníci i výsledky pozorování spotřebitelského chování Čechů ukazují jasně, jak občané zareagovali na loňské zvýšení DPH. Spotřeba a tím i objem vybraných peněz poklesly, ministr financí Miroslav Kalousek ale tvrdí, že se zvýšení DPH na spotřebě příliš neprojevuje.
Podle oslovených ekonomických odborníků tak popírá fakta, což by prý příčetný člověk rozhodně neměl. Příjem státní kasy tak bude klesat díky dvěma faktorům- ekonomické situaci v Evropě a neschopnosti členů vládní koalice pochopit čísla, hovořící pro první pololetí roku 2012 nekompromisně. Proti očekávanému nárůstu výběru DPH o 15,5 procenta při zvýšení daně o 4 procentní body vybral stát méně než za stejné období roku 2011.
Špatná zpráva pro Pohlreicha, ledničky domácností se zaplní náhražkami
Čím více bude stát v podobě DPH od občanů chtít, tím větší tvořivost prý lze od Čechů očekávat. Obě ekonomky se ale liší v pohledu na to, jak si průměrný Čech se snížením výdajů poradí. Že by se výběr daně po zvýšení DPH na 15, respektive 21(zvýšení od roku 2013 schválila v pátek sněmovna) alespoň ustálil, však nevěří ani jedna z nich.
"Jen těžko se mi vysvětluje něco, co nemá racionální základ," vzkazuje ministru Kalouskovi Ilona Švihlíková z pražské Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů. Překvapuje ji , že je šéf resortu financí schopen popírat čísla, hovořící o snížení spotřeby v ČR a logicky tak ukazující, že minimálně v regionech, vzdálených od hranic méně než 50 kilometrů, přispívají občané ČR svými nákupy raději do státních rozpočtů Německa, Rakouska či Polska. "Musel mít hodně promile, když tvrdil, že Češi v zahraničí nenakupují," glosuje na adresu ministra financí Kalouska Švihlíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek