"Považuji to za nesmyslný politický tah v situaci, kdy není dořešena otázka Vrchního státního zastupitelství v Praze, kde zůstává pan Grygárek. Je zásadně ohroženo vyšetřování finanční kriminality a korupce a důvody, uvedené premiérem pro Pospíšilovo odvolání, považuji za naprosto zástupné," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf Transparency International (TI) Ondráčka.
Odvolání Pospíšila bylo podle něj naprosto účelové. "Děje se tak v situaci, kdy se z mého pohledu pohnuly ledy na státním zastupitelství. Práce je napůl rozdělaná a ministr najednou končí. Vše může skončit u ledu a jde o krok naprosto špatným směrem," konstatuje zklamaně šéf české pobočky mezinárodní protikorupční organizace. Nečas se tak paradoxně podle Ondráčky může zasloužit i o další propad ČR v žebříčku vnímání korupce v zemi. "Kroky směřující k poškození vyšetřování korupce se na žebříčku mohou projevit negativně," tipuje protikoručpník.
- SLEDUJEME téma: Pospíšilův pád
K celé situaci se razantně vyjádřil i Nadační fond proti korupci, sdružující významné české podnikatele a osobnosti. Vyzval k rezignaci premiéra Petra Nečase. "Premiér Nečas jedná v zájmu mafiánských skupin. Jeho postup porušuje základní principy demokracie. Premiér již svými předchozími výroky útočícími na nezávislost policie ČR porušil zákon. Jeho odvolání ministra Pospíšila dokazuje, že Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky. Petr Nečas, ať už z důvodu své osobní zbabělosti či z důvodu přímého a aktivního propojení se zločinci, jedná v přímém rozporu se zájmy této země, se zájmy občanů naší republiky. Negativní aktivity premiéra jsou bezprecedentními kroky proti počínajícím náznakům nezávislého vyšetřování a prosazování spravedlnosti v naší zemi," stojí v tiskovém prohlášení NFPK, který podporuje všechny aktivní kroky občanů včetně radikálních vyjádření občanské nespokojenosti.
Závodský: Byl to odborník a muž razantních činů
Ondřej Závodský, právník Zařízení služeb Ministerstva vnitra, díky němuž v Česku zdomácněl pojem whistleblower, si vůči premiéru Nečasovi vůbec nebere servítky. "Nijak mě nepřesvědčil argument premiéra Nečase, že by rozpočet Ministerstva spravedlnosti měl být důvodem k odvolání ministra. Jeho resort je dlouhodobě podfinancovaný a reforma justice se prostě nedá dělat bez navýšení prostředků. Ačkoliv se Pospíšil podílel na některých nestandardních věcech jako například schválení Náhubkového zákona, zanechával ve mně jako jeden z mála členů vlády dobrý dojem nejen kvůli razantnímu postupu vůči vrchnímu státnímu zástupci, ale i ve věci jeho odborné činnosti," uvedl pro ParlamentníListy.cz
"Ve chvílí, kdy ministr Pospíšil konečně dosáhl svého a zbavil se člověka, zjevně odpovědného za řadu podivných kroků na Vrchním státním zastupitelství, takového ministra premiér odvolá. To je přeci naprosto nestandardní. Premiér buď musí vysvětlit opravdové důvody, nebo přestat hovořit o boji proti korupci," dodal muž, který o poměrech ve státní správě neváhal jako jeden z prvních vysoko postavených úředníků informovat policisty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek