Podle premiérova poradce Marka Mory je stav veřejných financí skutečně kritický - v případě, že nebudou realizovány potřebné reformy veřejných financí, může prý přijít bankrot.
"Situace ale není až tak dramatická, že by Česku skutečně bankrot hrozil. Nicméně pokud nedojde k zásadním reformám veřejných financí, tak ve výhledu čtyř až pěti let se bankrotu můžeme nebezpečně přiblížit,"zmiňuje Mora v rozhovoru pro agenturu Mediafax.
Čtěte také: Mora bude novým poradcem premiéra
„Za posledních pět let se veřejný dluh zvýšil o deset procentních bodů. Nyní sice patříme v rámci Evropské unie mezi středně zadlužené země, s tímto tempem zadlužování se však můžeme propadnout mezi nejvíce zadlužené státy. Situace je tedy vážná, a pokud nebudou realizovány zásadní reformy, bude ještě kritičtější," říká dále Mora.
Nezbytná bude důchodová reforma
Podle něj bude v budoucnu nezbytné přijmout opatření jak na stránce výdajové, tak na stránce příjmové. „Nebránil bych se například progresivnímu zdanění, tedy vyšším daňovým sazbám pro vysokopříjmové skupiny. Zásadní opatření se budou muset týkat ovšem především výdajové složky. Nezbytná tak bude důchodová reforma, reforma zdravotnictví nebo reforma sociálního systému. Zefektivnění by se měl dočkat také způsob zadávání veřejných zakázek," řekl dále poradce.
Nedomnívá se však, že by závěry takzvané Bezděkovy komise, která se v nynější dnech důchodovou reformou zabývá, měly nějaké bezprostřední dopady na stav veřejných financí. Myslí si, že smyslem obnovení skupiny je spíše zrevidování a aktualizace návrhů důchodové reformy.
„To, zda budou mít závěry této komise nějaký odraz v realitě, bude nakonec záležet na samotných politicích, zda budou ochotni nějakou variantu reformy vůbec realizovat. Vzhledem k tomu, že takřka nikdo se nepřiklání ke zvyšování důchodového pojištění, budou muset politici nakonec stejně volit mezi zvyšováním věkové hranice odchodu do důchodu, nebo snižováním výše důchodu v poměru k průměrné mzdě. Nebo aplikovat kombinaci obojího," upozornil.
K tématu:
Odchod do důchodu v 65 letech nebude stačit, varuje Bezděk
Paroubek varuje před přivatizací důchodového systému
Ještě není konec hospodářské krize
Je také přesvědčen o tom, že ještě není konec hospodářské krize. „Je to ovlivněno zejména situací v západních zemích, kde se ukazuje, že finanční krize neodejde tak snadno a rychle, jak se očekávalo. Musíme si přitom uvědomit, že Česká republika je na západní země úzce navázána. Nicméně přesto jsem mírným optimistou a předpokládám, že růst se bude v příštím roce pohybovat v případě České republiky spíše v kladných číslech," řekl s tím, že vlastně souhlasí s odhady, které nastiňují ministerstvo financí a Česká národní banka.
Zavedení eura? Pokud nepřijde bankrot, tak v roce 2015
Na otázku, zda souhlasí s tím, že kvůli finanční krizi a stav veřejných financí se dá jen těžko hovořit o nějakých termínech pro zavedení eura, pak odvětil: „Já jsem dlouhodobě zastáncem zavedení eura a myslím, že diskuse o jeho zavedení smysl mají. Nicméně nejbližším termínem pro euro v Česku je skutečně až rok 2015 nebo 2016. Dřív se to asi nestihne. Samozřejmě to bude ale záviset na konsolidaci veřejných financí a pozitivním vývoji ekonomické situace. V roce 2015 určitě nebude zavedeno euro, pokud Česku bude hrozit bankrot."
Foto: mediafax
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb