K témuž datu, tedy 25. června, jsou tedy tak vyřízeny všechny případy starší než 4 měsíce. Do konce tohoto měsíce (července) lze předpokládat úplnou stabilizaci exekuční agendy, tj. přechod na průběžné vyřizování přicházejících podání.
„Vyřízením všech starých případů a dosažením běžného stavu v exekuční agendě by nemělo docházet ke stížnostem na nečinnost ČSSZ, jako tomu bylo v minulosti. Splněn tak byl jeden z prioritních úkolů rezortu pod vedením ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. V této souvislosti ministr vyslovil uznání všem zaměstnancům ČSSZ, díky kterým se této změny dosáhlo,“ zdůvodnila ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
V roce 2010 bylo totiž zpracování exekučních srážek z důchodu v kritickém stavu. Od roku 2007 přitom neustále rostl počet důchodů postižených exekuční srážkou a zvyšoval se počet podání nebo jiných podnětů doručených do ČSSZ. Vyřizování takto zatížených důchodů se opožďovalo o několik měsíců. Příčiny tohoto stavu byly jak z vnějšku, například zvyšující se zadlužeností českých občanů, tak i z vnitřku. Tam se na tom podílela nízká úroveň technologického zabezpečení exekučních srážek z důchodu a vysoká pracnost jejich zpracování.
Od roku 2005 narostl počet exekucí na penze trojnásobně
Pro srovnání – zatímco v roce 2005 bylo v Česku stanoveno u 24 973 důchodů strhávání exekučních srážek, v roce 2011 tomu tak bylo již u 60 874 důchodů. Letos tento počet stoupl jen do konce května na 64 315 penzí.
Přesto nově přijatá opatření, pracovní postupy a především vysoké pracovní nasazení všech zaměstnanců ČSSZ vedlo už v průběhu roku 2011 k tomu, že se počet nevyřízených případů postupně snižoval. A to i přesto, že se v roce 2011 opět zvýšil počet podání a podnětů, které bylo nutné vyřídit. K 25. červnu letošního roku evidovala ČSSZ 21 068 nevyřízených případů, přičemž ještě v lednu 2012 jich bylo 69 tisíc. Loni v lednu, kdy počet nevyřízených žádostí kulminoval, to bylo dokonce 90 tisíc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová