Sociální demokraté chtějí spasit české penze. Těžko, pochybuje odborník

07.09.2013 15:11 | Zprávy

Čeští sociální demokraté opakovaně prohlašují, že zruší druhý penzijní pilíř, jenž zřídila vláda expremiéra Petra Nečase (ODS). Slibují ale, že o peníze lidé nepřijdou, jen budou převedeny jinam. Český penzijní systém to ale nespasí, na to je ve druhém pilíři příliš málo lidí.

Sociální demokraté chtějí spasit české penze. Těžko, pochybuje odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

K podobnému kroku sice přistoupila i polská vláda, ale tam bylo do druhého pilíře zapojeno více občanů. Zprávu přinesl server iDnes.cz. 

"Českou analogií, jak ji slibuje ČSSD, by bylo zrušení druhého penzijního pilíře a vrácení prostředků přesměrovaných ze sociálního pojistného na soukromé penzijní účty zpět do státního rozpočtu. Na rozdíl od Polska, kde se v penzijních fondech nachází značné úspory, by ovšem v Česku takový krok nepřinesl státní kase téměř nic," říká ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Data Generálního finančního ředitelství ukazují, že k začátku září Češi ve druhém pilíři naspořili 103 milionů korun, což jsou z hlediska celkových výdajů na penzijní systém v zásadě drobné. Naproti tomu v Polsku lidé do druhého pilíře naspořili v přepočtu stovky miliard, a to je ještě třeba vzít v potaz skutečnost, že se na spoření do druhého pilíře povinně nepodílí lidé třemi procenty ze své mzdy tak, jak je tomu v Česku. Do státního systému bude v Polsku ze soukromých fondů převedeno v přepočtu asi 726 miliard korun, což není ani polovina celkově naspořených peněz.

Stojí za připomenutí, že Polsko nebylo první zemí, která přikročila k zestátnění penzí. Před třemi lety tento krok učinilo Maďarsko, kde lidem hrozilo, že se budou muset o své penze postarat zcela sami, pokud se rozhodnou nevyslyšet volání státu a nedostanou své peníze do státního pilíře. Kvůli mezinárodnímu nátlaku pravicová maďarská vláda později podmínky změkčila a lidé, kteří si i nadále spoří do soukromých fondů, nezůstanou na holičkách. V Maďarsku dnes v soukromých fondech spoří asi 70 tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…