„Bývá to období, kdy i vláda, která zavádí drsné ekonomické reformy, poslední rok stavidla trochu otevře, aby lidé měli pocit, že pro ně udělala přece jen něco dobrého a že se lidem žije líp,“ předvídala pro ParlamentníListy.cz kroky vlády v posledním roce její existence profesorka Vladimíra Dvořáková. Podle Vlastimila Tlustého už může vláda jen rychle odejít. „Protože kdyby teď dělala nějaké změny daní, už by jí to lidé nevěřili,“ je přesvědčen bývalý ekonomický expert ODS.
Lepší peníze nebrat, než je pak vracet
Ale nezařazený poslanec Michal Doktor říká, že „je rozhodně lépe peníze lidem nebrat, tedy daně nezvyšovat, než jim je posléze vracet“.
„Vzhledem k tomu, že ODS a TOP 09 tuto logiku popřely tím, že lidem neúměrně daně zvýšily, patrně se snaží alespoň část těch peněz vrátit zpět,“ poznamenal k deregulačnímu balíčku, který v minulých dnech představila ODS na podporu živnostníků. Občanští demokraté navrhují několik opatření, která by měla pomoci v podnikání, například zrychlené odpisy investic. Jenže poslanec Doktor upozorňuje, že je třeba si uvědomit, proč se dnes podnikatelé bojí investovat.
„Žijí v atmosféře, kdy se bojí investovat, protože nevědí, co v tom neustále proměňujícím se prostoru bude projektem, který je za dva, tři roky uživí. Zdráhám se domýšlet efekty takto zamýšlených pobídek, protože si myslím, že budou spíš nulové. Kdo se bojí investovat, nemá co odpisovat,“ obává se Michal Doktor.
Populistické návrhy Parlament odmítne
Bývalý člen ODS Michal Doktor, který nesouhlasil s vládou prosazovaným zvyšováním sazeb DPH, očekává, že kabinet může s nějakým populistickým návrhem do konce volebního období přijít.
„S ohledem, že teorie paradoxu musí být naplněna, pak budou po střízlivosti nejvíce volat ti, kteří byli v období roku 2006 nejhlasitějšími podporovateli a autory podobných zrůdností, které často vedou k deformacím ve výdajích veřejných rozpočtů. Postupně pak vynakládají spoustu času, prostředků a úsilí k tomu, aby podobné věci zase zvrátili a dali zpátky do reálií,“ konstatoval zákonodárce.
Na jaře před sněmovními volbami 2006 se totiž s populistickými návrhy z dílny tehdejších vládních stran – ČSSD či KDU-ČSL - ve sněmovně doslova roztrhl pytel, z té doby také pochází skokové zvýšení rodičovského příspěvku. Kabinet Mirka Topolánka k této činnosti nedostal příležitost, protože padl rok a půl před volbami. Doktor je však přesvědčen, že „tenhle Parlament je naladěn trochu jinak a podobné věci nedojdou hlasu“. „To znamená, že přestože budou navrženy, nebudou přijaty,“ řekl ParlamentnímListům.cz. s důvěrou v moudrost zákonodárného sboru.
Tlustý očekává škuby umírající kobyly
Bývalý předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, který přispěl k pádu Topolánkova kabinetu, očekává prý jen „více či méně dramatický pomalý konec vlády“. Ale to podle něj nevylučuje nějaké zoufalé kroky ze strany vládních stran. „Očekával bych nějaké mohutné škuby umírající kobyly, to určitě ano,“ připustil. Ale nedokáže předvídat, jaké by mohly být. „To se racionálně nedá představit, protože to nebude racionální, to budou projevy zoufalství a uvědomování si toho konce.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová