Velký trik na Drábka. Nechcete platit jeho sockartou, udělejte to takto

03.07.2012 16:33 | Zprávy

Prvním červencem nastaly změny v placení za léky. Svaz pacientů ČR hovoří dokonce o revoluci. A vyzývají k tomu, aby občané léky, které nejsou hrazené pojišťovnami, bojkotovali. Nezůstává přitom u výzvy k jednomu bojkotu. Lidi jsou vyzýváni i k tomu, aby odmítali takzvané sKarty (sociální karty).

Velký trik na Drábka. Nechcete platit jeho sockartou, udělejte to takto
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

„Pravicová vláda ODS- TOP09 - VV(Lidem) nechala zákonem zrušit systém, kdy pacient měl možnost dostat i volně prodejné léky na recept, tedy s úhradou od své zdravotní pojišťovny. Přes 150 léků si tak pacienti mají kupovat za hotové. To je pro některé starší lidi nemožné a tak, podle informací, jež se k nám dostávají, léky odmítají. Tím však ohrožují svůj zdravotní stav. Přitom je tady právo pacienta na plně hrazený lék, takže si o něj v ordinacích může říct,“ vysvětlila na úvod ParlamentnímListům.cz senátorka ČSSD a viceprezidenta Svazu pacientů Alena Gajdůšková.

Podle ní bude uvedení bojkotu do praxe zároveň průzkumem toho, zda skutečně všechny léky mají alternativu těch, které jsou plně pojišťovnami hrazené. „Víme totiž od lékařů to, že ne vždy to může být jednoduché, proto bychom rádi, kdyby nám pacienti v případě, že by se s takovou situací setkali, o tom podali zprávu buď nám nebo pacientskému ombudsmanovi,“ doplnila senátorka. Agenti tak budou mít možnost pomoci vytvořit objektivní obraz fungování a dopadů současných reforem a poskytnou cenné informace a argumenty pro cestu k nápravě.

Svaz pacientů ČR vyzývá: Neplaťte léky, žádejte je na pojišťovnu!

Rebélie, ke které Svaz pacientů vyzývá, se opírá o zákon, který určuje, že by skutečně v každé lékové skupině měl existovat lék, který je plně hrazen pojišťovnami. „Doporučujeme proto pacientům, aby požadovali po svých ošetřujících lékařích předepisování léků, které již nemusí doplácet a v praxi tak trvali na dodržení ústavního principu práva na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění,“ zopakovala ještě Alena Gajdůšková.

Prvním červencem pojišťovny totiž přestaly hradit 150 dalších léků. Jsou mezi nimi léky na bolest, alergie a kožní problémy. Lidé tak mají mimo to, co odvádí na zdravotní pojištění, zaplatit další půl miliardu korun podnikatelům ve zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví se však hájí, že jeho opatření neomezují přístup ke zdravotní péči, protože v každé lékové skupině je lék, který je plně hrazen pojišťovnou. Praxe ale vypadá jinak. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno čím dál tím méně nejen u léků a pacienti platí čím dál tím více. Tato nerovnost je ještě znásobována tím, že pokud je pacient léčen v tzv. odborném centru, pak dostává zdarma i léky, které mají v běžné lékárně mnohdy nemalé doplatky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…