Volby před krachem. Ministr Schwarzenberg mluví o chybném zákoně

25.11.2012 19:07 | Zprávy

Jeden z kandidátů na prezidenta, ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg by si přál, aby mohli o Hrad bojovat všichni původně zaregistrovaní kandidáti. Přestává však věřit, že se volby stihnou v původním lednovém termínu. Řekl to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Volby před krachem. Ministr Schwarzenberg mluví o chybném zákoně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Co v návaznosti na poslední vývoj soudíte o návrhu poslance ODS Borise Šťastného, který by si přál návrat zpět k nepřímé, tedy parlamentní volbě prezidenta republiky? Takovou anketní otázku posílala redakce mnoha koaličním politikům.

Předseda vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg, který rovněž patří mezi kandidáty na post hlavy státu, redakci zavolal a téma konkrétněji okomentoval.

„Myslel jsem, že si aspoň na den odpočinu od politiky, ale zdá se, že to nevyjde. Takže co to ten Šťastný nešťastný navrhuje?“ ptal se v úvodu ministr zahraničních věcí.

Šťastný prý na vládě nemá šanci

Boris Šťastný reagoval na zprávy, že ministerstvo vnitra vyřadilo z volby Janu Bobošíkovou, Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého. Žaloby a handrkování, které pravděpodobně nastanou, by přímou volbu hlavy státu mohly zcela znevěrohodnit a způsobit mezinárodní ostudu. Proto se chce Šťastný obrátit na premiéra Nečase, aby byla rychle změněna ústava a experiment s přímou volbou odpískán.

Pokud by premiér Petr Nečas poslanci skutečně vyhověl a návrh by chtěl dostat na jednání vlády, podle Schwarzenberga nemá příliš šancí na úspěch. „Může to podat jako poslanecký návrh, ale nepředpokládám, že by s tím uspěl ve vládě,“ uvedl ministr pro ParlamentníListy.cz.

Prováděcí zákon není bez chyb, přiznává kníže

I sám Karel Schwarzenberg však uznává, že prováděcí zákon k přímé volbě není dokonalý. „Je pravda, že ne všechno v tom zákoně bude úplně v pořádku, ale určitě bych si přál, aby nakonec mohli kandidovat všichni,“ uvádí šéf TOP 09.

„Byl bych nerad, kdyby kvůli tomu, že ministerstvo vnitra některé kandidáty vyřadilo, byl po zvolení nový prezident, ať už bych to byl já nebo někdo jiný, díky tomuhle všemu zpochybňován jako nelegitimní,“ obává se.

Schwarzenberg by podle svých slov rád věřil, že se nakonec stihne plánovaný lednový termín voleb, jak je vyhlásil předseda Senátu, pomalu však víru začíná ztrácet.

Ústavní stížnost je takřka jistá

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…