Ing. Ondřej Prokop

  • ANO 2011
  • Praha 11
  • územní plánování
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.03.2022 12:18:00

Na systémovém řešení situace s uprchlíky v Praze musíme všichni spolupracovat

Na systémovém řešení situace s uprchlíky v Praze musíme všichni spolupracovat

Vedení Prahy musí okamžitě začít spolupracovat s jednotlivými městskými částmi a státem na systémovém řešení situace s uprchlíky v Praze.

Koordinace přílivu uprchlíků ze strany státu zcela selhává. Zmatečné a nekoordinované je i finanční, materiální či metodické zabezpečení od vlády směrem ke krajům. Nejhorší situace je v hlavním městě, kde největší tíha dopadá na vedení jednotlivých městských částí.

Je zcela nezbytné, aby stát vytvořil centrální evidenci uprchlíků, zavedl systém, podle kterého se uprchlíci budou přerozdělovat rovnoměrně a spravedlivě mezi všech 14 krajů. A zároveň musí vláda vytvořit pro soukromý sektor takové podmínky, aby získal motivaci pokrýt část ubytovací kapacity. Ideálním řešením by byl příspěvek minimálně 300Kč na osobu a den (asociace hoteliérů požaduje 500 Kč).

„Musíme se snažit o efektivní komunikaci a spolupráci mezi magistrátem a městskými částmi. Ta zatím absolutně selhává. Primátor Hřib pouze nahání na této tragické situaci své politické body, místo aby předával metodické pokyny starostům městských částí,“ uvedl předseda pražské organizace hnutí ANO Ondřej Prokop.

Podle zastupitelů hnutí ANO je výstavba uprchlických táborů na území hlavního města až krajním řešením. Je nutné zahájit jednání se zástupci asociací sdružující ubytovatele včetně digitálních platforem.

Vedení hlavního města nesmí zapomínat ani na některé z Pražanů, kteří se kvůli zdražování mohou ocitnout na hranici chudoby. Do ohrožené skupiny patří hlavně senioři, rodiče samoživitelé nebo lidé se zdravotním postižením.

Zásadním problémem jsou finance. Primátor Hřib většinu agend spojených s ubytováním a začleněním do systému (vzdělání, hledání práce) hodil na starosty městských částí. Mnohé městské části však mají po 2 letech koronavirové pandemie zcela vyčerpané rezervy a nemají z čeho tyto náklady krýt. “Proto hnutí ANO bude na nejbližším zastupitelstvu navrhovat okamžité uvolnění prostředků pro městské části na zvládnutí vlny válečných uprchlíků. Budeme navrhovat, stejně jako to bylo v době koronaviru, částku 300 Kč na obyvatele městské části. Tím bude zajištěno spravedlivé odstupňování dotace podle velikosti jednotlivých městských částí,” vysvětlil Ondřej Prokop.

„Chceme vytvořit transparentní platformu, kde budou k dispozici informace o počtu a rozdělování uprchlíků, uvolnit dotace pro jednotlivé městské části v závislosti na jejich velikosti, které mohou být použity přímo na náklady v oblasti předškolního a základního vzdělávání,“ dodal Ondřej Prokop s tím, že nutností je i zmapování možností ubytování uprchlíků v nebytových prostorách hlavního města.

Bývalý ministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný připomněl špatně připravený státní rozpočet, který nepočítá ani s dlouho probíhající inflací, natož s válečným konfliktem a uprchlickou vlnou do ČR. „Velkým problémem schváleného státního rozpočtu je, že zcela ignoruje fakt, že současné krize mají výrazně negativní dopad na veřejné rozpočty a finance a staví samosprávy do situace neřešitelné bez pomoci státu,” řekl Ivan Pilný.

„V této bezprecedentní situaci musí fungovat spolupráce nejen horizontální, ale především vertikální, tedy mezi všemi složkami veřejné správy – státem, kraji a jednotlivými městy. Mohli jsme si to vyzkoušet v době covidu. Teď bohužel nastala situace, kdy si problém s uprchlíky jednotlivé složky přehazují jako horký brambor a i v této mimořádné situaci setrvávají na svých ideologických klišé – stát, tedy vláda tvrdošíjně lpí na dogmatu rozpočtového schodku, jakožto vymezování se vůči předchozí vládě, a nechce například zvýšit příspěvek na ubytování tak, aby ukrajinští uprchlíci mohli využívat i kapacit v soukromých prostorech, což mimo jiné jasně pojmenoval i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Vedení Prahy zase příliš nekomunikuje se svými městskými částmi, respektive za komunikaci považuje jednosměrný proud informací a zpětná vazba jej moc nezajímá. Navíc se vedení Prahy, pokud jde o finance, chová k MČ podobně macešsky, jako stát vůči krajům, a to je problém. Řešení totiž vždy nakonec bude nejlépe fungovat na principu subsidiarity a od vedení země a města se chce metodické vedení, koordinaci, vize a finanční prostředky na zajištění úkolu,“ dodává Patrik Nacher, poslanec a zastupitel HMP.

V tuto chvíli máme rozpracovaný plán pro zvládnutí uprchlické vlny v Praze, který předložíme na zastupitelstvo 24. března a věříme, že si získá podporu napříč politickým spektrem, především kvůli zoufalé situaci na mnoha městských částech.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama