10.07.2014 16:48:00
Význam Rady Evropy roste
Červnové zasedání Parlamentního shromážděni Rady Evropy ve Štrasburku, potvrdilo rostoucí význam této mezivládní organizace při řešení narůstajících světových problémů a konfliktů.
Důležitost těchto zasedání umocňuje účast a vystoupení prezidentů, ministrů a dalších významných osobností. Jednalo se zejména o vystoupení nového ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, který předložil mírový plán řešení současného konfliktu na Ukrajině. Jednou z klíčových priorit ukrajinské vlády je zajistit efektivní kontrolu státních hranic Ukrajiny s možností účasti mezinárodních pozorovatelů.
Ukrajinský prezident poděkoval Radě Evropy za její reakci na události na Ukrajině, následná jednání a vyjádřil vůli pokračovat ve spolupráci. Ukrajina začala uskutečňovat soubor opatření k boji s korupcí v zemi. Bude pokračovat reforma soudnictví s cílem zajistit větší transparentnost a důvěru veřejnosti v soudní instituce. Dále byly podniknuty kroky k decentralizaci správy na Ukrajině v souladu s Evropskou chartou místní samosprávy a prezident Porošenko doufá, že brzké místní volby budou znamenat další krok k dosažení jednoty a stability na Ukrajině.
Zajímavé bylo i vystoupení prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alieva, jehož země předsedá od května 2014 na šest měsíců Výboru ministrů Rady Evropy a je poslední dobou často kritizována mezinárodními nevládními organizacemi za porušování lidských práv.
Ázerbájdžánský nejvyšší představitel zdůraznil, že jeho země provádí politiku reforem s cílem modernizovat zemi, přičemž zvláštní důraz je kladen na boj proti korupci a podporu vzdělávání. Členství v Radě Evropy bylo v roce 2001 jasnou volbou a Ázerbájdžán je připraven a ochoten splnit své závazky a povinnosti. V odpovědi na otázku na dodržování lidských práv, prezident Alijev prohlásil, že v Ázerbájdžánu neexistují žádní političtí vězni a že taková obvinění jsou vytvářena na základě nepravdivých informací motivovaných specifickými geopolitickými zájmy, jejichž cílem je oslabit důvěryhodnost Ázerbájdžánu v rámci mezinárodního společenství.
Jak ukázalo i toto jednání význam Rady Evropy ve světové mezinárodní politice roste a je to dáno i tím, že jsou zde zastoupeny země různých politických směrů, což dává možnost získat širší pohled, který je nutný při hledání řešení problémů a konfliktů současnosti.
Parlamentní diplomacie je zde skutečným nástrojem budování vzájemných vztahů, komunikace, hledání kompromisů a řešení krizí.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout