Hlavní slovo měla naše poslankyně Alena Gajdůšková a expertka na zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Jak obě upozornily, zdravotní péče v Česku je extrémně podfinancovaná a hrozí ji brzy personální kolaps. Doktoři a sestry nestíhají, ročně mají dokonce až tisíc hodin přesčasů. A vše samozřejmě odnesou ve výsledku pacienti - hodiny strávené v čekárně, nepříjemný personál, nekonečně dlouhé čekací lhůty na vyšetření.
Stát musí zajistit dostupnou a kvalitní péči všem svým občanům. Realitou však je, že kvůli nedostatku peněz se uzavírají další a další zdravotnická zařízení. Nesmíme ale už dopustit nic podobného, jako se stalo v Rumburku! Zdejší nemocnice skončila v insolvenci a přes 55 000 lidí zůstalo bez dostupné péče!
Kde vzít potřebné peníze? Dofinancovat kolabující zdravotnictví by logicky měly zdravotní pojišťovny, ty to ale odmítají. Přitom peníze ležící na jejich účtech pocházejí z kapes občanů! Využijme proto část těchto prostředků na zajištění fungujícího zdravotnictví.
A to není vše. Peníze zoufale chybí i pečovatelům, protože pacientů v domácí péči je nyní více než ve zdravotnických zařízeních. Pojišťovny ale i v tomto případě sedí na penězích a dluží proplacení péče za stovky milionů!
Nedostatek peněz se odráží i v děsivě nízkých stavech zdravotnického personálu. A není se čemu divit! Jak říká naše poslankyně a členka zdravotního výboru Alena Gajdůšková, musíme lidi motivovat. Je na čase udělat ze zdravotnictví atraktivnější obor a zlepšit platové podmínky i pracovní prostředí.