V podstatě jde o jeden z bodů, který je uveden v Koaliční smlouvě.
KSČM má ke zřízení Metropolitní policie následující výhrady:
Vytvořením Metropolitní policie spojením městské policie s dopravními a pořádkovými složkami policie republikové bude nutné zpřísnit předpoklady pro přijetí do těchto sborů a zlepšit výcvik strážníků, a to zejména z důvodu, že jedna složka ponese odpovědnost za veřejný pořádek a druhá v podstatě za trestní řízení a blíže neurčenou odpovědnost za bezpečnost.
Oddělení pořádkové a dopravní policie a převedení jejich řízení pod primátory není v systému veřejné správy přijatelné. Metropolitní Policie by se dostala pod přímé politické řízení představitelů měst. Problémové by bylo i financování, neboť metropolitní policie by byla závislá na výši rozpočtů jednotlivých měst, což je z hlediska zajištění jednotného standardu bezpečnosti v celé ČR neakceptovatelné.
Naopak je nutné hledat odpověď na otázku, jak v budoucnu řešit postavení a pravomoci obecních a městských policií a zvýšit jejich vliv na prosazování veřejného pořádku v obcích. Cílem je pak početně menší, levnější, ale kvalitnější městská policie, která bude skutečně zabezpečovat dodržování veřejného pořádku.
Záměr vlády svou nedokonalostí vytváří dojem, že ani nemůže být brán vážně. Neřeší dostatečně otázky struktury Metropolitní policie, počtu strážníků, finančního zajištění, odborné přípravy strážníků a jejich věcné působnosti, vazby a specifikace spolupráce s Policií ČR, legislativních vazeb na stávající legislativu a podobně, Je zřejmé, že jde pouze o snahu naplnit Koaliční smlouvu.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr KSČM pro resort vnitra