Ústecký kraj si nechal ve spolupráci s odborníky na legislativu, sociální problémy a extremismus připravit balíček legislativních změn, které by měly pomoci eliminovat negativní jevy ve společnosti. „Legislativní balíček je výsledkem naší usilovné snahy bojovat proti extremistickým a rasově motivovaným projevům v Ústeckém kraji. Po bezpečnostní konferenci, která proběhla v roce 2009, jsme dospěli k závěru, že tuto otázku lze řešit pouze úpravou legislativy. Následovala daleko těžší a zdlouhavější část, kdy jsme připravovali legislativní změny pro konečnou podobu navrhovaného řešení,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.
Významnou částí legislativního návrhu Ústeckého kraje je novelizace zákonné úpravy proti narušování veřejného pořádku. V současnosti přehlížené přestupky jako je rušení nočního klidu nebo obtěžování sousedů bude při opakování kvalifikováno jako trestný čin. Podobně je tomu i u klasifikace drobných krádeží, které bývají nejčastější majetkovou trestnou činností v sociálně vyloučených lokalitách a okolí. „Vzhledem k časté migraci pachatelů počítá návrh také se zřízením centrální evidence přestupků, kde bude možné sledovat skutečný počet prohřešků proti občanskému soužití bez ohledu na místo pobytu,“ dodala Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.
Balíček legislativních změn počítá také s úpravou stávající legislativy v otázkách zákonných opatření při zajištění bydlení osobám v hmotné nouzi a změnou loterijního zákona. Nová úprava jasně vymezuje, co je to sociální bydlení, jak určit oprávněnou osobu, poradenství v otázkách zajištění sociálního bydlení, jednoznačně stanovuje postup při uzavírání nájemních smluv a úhrad energií. V otázce provozování loterijních a hazardních her nebo sázek návrh počítá s rozšířením pravomocí jednotlivých měst a obcí zejména v souvislosti s regulací počtu a umístění heren a loterijních a video terminálů a také se zpřísněním podmínek pro jejich provozování.
„Situace, která nastala na Šluknovsku, byla jen otázkou času, kdy se vyostří napětí, na které dlouhodobě upozorňujeme. Naší prioritou je zajistit trvalou bezpečnost obyvatel Ústeckého kraje,“ dodala hejtmanka Jana Vaňhová. Balíček legislativních opatření byl od ledna zveřejněn na webových stránkách Ústeckého kraje a byli o něm informováni starostové obcí, které byly také zahrnuty do připomínkového procesu. Následně jej projedná Zastupitelstvo Ústeckého kraje, které je svoláno na 7. září 2011. Jeho finální podobu pak předloží hejtmanka Jana Vaňhová k jednání v Poslanecké sněmovně České republiky.