Ústecký kraj také aktualizoval Strategii prevence kriminality Ústeckého kraje a program prevence kriminality. Program prevence kriminality je určen pro obce a města, která mohou žádat příspěvek na své projekty. Jedná se o účelovou dotaci z rozpočtu ministerstva vnitra a její získání je podmíněno splněním kritérií nastavených ministerstvem. Při schvalování dotace Ústeckým krajem vždy záleží na vhodnosti a kvalitě předkládaných projektů. Během tříleté existence tohoto programu takto získal Rumburk 555 tisíc korun, Varnsdorf 327 tisíc, Šluknov 110 tisíc a Krásná Lípa 178 tisíc korun. Všechny peníze šly na preventivní projekty a práci s dětmi a mládeží.
Ústecký kraj navíc ze svého rozpočtu dává ročně milion korun na program primární prevence. I zde rozhoduje o přidělení dotace kvalita projektu. Celkově získal doposud okres Děčín na 16 projektů přes 200.000 korun, což je ze všech okresů nejvíce.
Z dotačních titulů Ústeckého kraje šla od roku 2008 na Šluknovsko již téměř miliarda korun a to na opravu komunikací, ale i na rekonstrukce škol a podobně. Řekla bych, že je částka poměrně výrazná. Šluknovsko není v Ústeckém kraji žádnou popelkou a peníze, jejichž tok může kraj ovlivnit, do výběžku přicházejí. Zda je dokážou příslušné obce získat, a především smysluplně čerpat, je věc jiná.
Přijde mi smutné, že navzdory těmto zcela jednoznačným číslům je Ústecký kraj zcela nesmyslně napadán, že se k obcím ve Šluknovském výběžku chová macešsky a soustavně celou oblast podfinancovává. Skoro jako by někdo chtěl z neblahé situace vytřískat nějaké ty politické body. Bohužel získáváním laciných politických bodů se situace na severu nevyřeší.
Řešení celého problému však nespočívá ani v pouhém dalším pumpování
peněz na Šluknovsko, ale v komplexním přístupu. Podle mého je potřebná
zejména změna legislativy a s tím spojená změna v přístupu lidí, kteří
si musí uvědomit, že jsou za svůj osud zodpovědní zejména oni sami.