Namočil ODS do korupce a žasne nad Rathem: Takhle se gauner nechová

02.06.2012 7:06 | Zprávy

David Rath polapen se škatulí nacpanou miliony? Žasnul jsem, řekl pro ParlamentníListy.cz Libor Michálek, který skrytými nahrávkami odstartoval první větší korupční skandál Nečasovy vlády – konkrétně na ministerstvu životního prostředí ovládaném v té době Pavlem Drobilem z ODS. Kauza dodnes není dořešena. Je složitější dokazovat nepřímé a sofistikovanější úplatkářství, než Rathovu korupci podloženou miliony v náručí, myslí si Michálek.

 Namočil ODS do korupce a žasne nad Rathem: Takhle se gauner nechová
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

„Upřímně musím říci, že jsem žasnul nad amatérismem. Žasnul jsem. Žasnul jsem nad tím. Jestli se tady bavíme o sedmi milionech v krabici, to mi připadá úplně zcestné a neuvěřitelné,“ řekl v reakci na dotaz ParlamentníchListů.cz s jistou dávkou pobavení Libor Michálek.

Gauneři profíci by takhle nechybovali

Podle něj „ti opravdu profesionální gauneři těžko takovou chybu udělají. Tady lze asi panu Knetigovi s jistou dávkou ironie přičíst k dobru, že v tom svém jednání byl daleko sofistikovanější,“ připomněl úplatkářskou aféru, kterou sám spustil svými tajně pořízenými nahrávkami na ministerstvu životního prostředí.

Připomeňme, že už v roce 2010 dnes už bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek na základě pořízených odposlechů tvrdil, že po něm (někdejší poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila) Martin Knetig vyžadoval, manipulace se zakázkami ve fondu. Měl totiž požadovat po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz SFŽP v bankách. Bývalý poradce tak prý údajně sháněl "černé" peníze pro ODS.

Ledy se hýbou?

Podle Michálka pak jeho nahrávky dokazovaly i to, že samotný ministr Drobil jej vyzval, aby nahrávky zničil nebo je dal policii. Ovšem zničení měla provázet nabídka na post náměstka ministr.

Od doby, co byly Michálkovi nahrávky zveřejněny už proběhly dvě opravdu viditelné kauzy šetřící korupci. Tou první je údajný úplatek Víta Bárty poslancům Věcí veřejných, ve které padl nepravomocný rozsudek a tou druhou právě zadržení Davida Ratha se škatulí plnou peněz. „Rozhodně to vnímám jako zlepšení situace,“ potvrdil redakci Michálek zda si myslí, že se nad korupcí pohnuly ledy.

Policejní šéfové už nemohou někam zavolat...

„Nejsem si ale úplně jist, čemu to přičítat. Jestli to způsobilo zrušení opatření u policie, kdy před zahájením šetření v přípravném řízení, museli být zapojeni ti nejvyšší šéfové a ti když někam zavolali tak mohli ty věci potenciálně paralyzovat,“ přemýšlí Michálek.

K tomu dodává: „Čili jestli například kauza Rath opravdu probíhala tak, že byla řešena jen v úzkém okruhu osob, které věděly, že probíhá shromažďování důkazů, tak to vnímám, že už došlo k nějakému poučení.“

Zveřejnení identity oznamovatele boji nepomáhá

Nejen Michálek je rozladěn z toho, že na veřejnost se dostala identita člověka, který prvotně podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně trestní oznámení, které policisty dovedlo až k zatčení Davida Ratha. „To je opravdu problém, je jasné, že v zemích, kde je zajištěna případná anonymita lidí, kteří na něco upozorňují, je zde asi větší vůle na nepravosti upozorňovat,“ říká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…