Všichni se trápí, komunisté se smějí. A na podzim prý bude ještě hůř

31.07.2012 10:44 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Komunistické straně Čech a Moravy (KSČM) vytrvale stoupají preference. Je to na úkor pravice, anebo dochází k přeskupení sil v politickém spektru od středu doleva? Má ČSSD ve svém středu lídry, kteří zastaví odliv voličů do jiných stran? Na to se zeptaly ParlamentníListy.cz politologů Zdeňka Zbořila a Vladimíra Proroka.

 Všichni se trápí, komunisté se smějí. A na podzim prý bude ještě hůř
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Politolog Zdeněk Zbořil

Podle Zbořila je počet hlasů na levém křídle stále stejný. „Jen dochází k přesunům mezi stranami,“ říká Zbořil. Svou roli tu podle něj sehráli i Zemanovci, kteří překročili hranici magických 5 procent a dnes by zasedli do sněmovních lavic. Zbořil je přesvědčen, že právě Zemanovci odebírají hlasy ČSSD.

Letní průzkumy během dovolených zkreslují realitu

„Jinou věcí je, že bych na letní průzkumy moc nespoléhal,“ říká Zbořil. „Jen počkejte, až se lidé vrátí z dovolených a v září jim přijdou složenky, vybavení dětí do školy a jiné povinné výdaje,“ připomíná Zbořil. Podle něj pravdivost situace ukáží, jaký je preferenční stav ve skutečnosti.

Zbořil připomněl i slova ředitele společnosti Factum Invenio Jana Herzmanna, který dokonce zastavil provádění průzkumů během prázdnin, protože vypovídací hodnota byla prázdninovým režimem značně zkreslená.

Problémem sociální demokracie podle Zbořila je, že nemá lídra nebo lídry, kteří by plnili sjednocovací úlohu a kteří by razantně pojmenovali témata, která je třeba prioritně řešit. „Neustále točí dokola témata, která už vyznívají rozbředle pro četnost jejich opakování,“ říká Zbořil.

Co ale může ovlivnit rozhodování lidí, jsou podle Zbořila takzvané církevní restituce. „Protože se levici podařilo odsunout definitivní rozhodování o vyrovnání s církvemi do září a října, tedy do doby nástupu volební kampaně, bude to samozřejmě silná karta,“ říká známý politolog.

Vytuneluje TOPka vládu? Není to prý vyloučené

Podle Zbořila může dojít i k tomu, že poté, co se podaří koalici „protlačit“ přes Senát a prezidenta zákon umožňující náhrady církvím, se může stát, že TOP 09 sama vyvolá vládní krizi a „položením“ vlády se pokusí hodit celou zodpovědnost za její asociální kroky na ODS. Jinými slovy, aktiva (náhrady církvím) zůstanou TOP09 a pasiva (neobliba vlády) zůstane ODS.

Pravice se dopustila podle Zbořila zásadní chyby, že zvýšenými daněmi a dalšími restriktivními kroky podřízla větev české výrobě. „Nezaměřila se na doplnění příjmové stránky, ale na ořezání stránky výdajové. A to je vždy špatně,“ konstatuje politolog. „Je to jako v klasickém účetnictví „má dáti – dal“. Oříznete-li jednu stranu, nutně dojde ke krácení i na straně druhé,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

„Vzpomeňte si, když před několika lety zvýšil Kalousek DPH na naftu a počítal, tuším tehdy ještě s Janotou, že do rozpočtu získá 6,5 miliardy,“ připomíná politolog. Jak říká, výsledkem byl 1.5 miliardy propad, protože lidé začali naftu kupovat u sousedů za hranicemi. Oním "podříznutím" výroby, a dalšími podobnými kroky se jako exportní země můžeme podle Zbořila v souvislosti s celoevropskou situací dostat do červených čísel.

Ani Vladimír Prorok nehýří zrovna optimismem

„Podle mne nelze očekávat nějaké zlepšení ani v ekonomické ani v politické situaci,“ hodnotí současný stav naší země Vladimír Prorok. Proto prý také budou mít komunisté procenta vyšší.

Je tu podle něj další otazník, za jak dlouho vyprchá kauza Rath. Kdyby se sociální demokracii podařilo dosáhnout určité radikalizace, mohlo by se jim podařit stáhnout komunistům nějaké hlasy. „Nevím ale, kdo by tam tu radikalizaci dělal,“ dodává Prorok.

Za rostoucí preference komunistů mohou i sociální demokraté

Zvyšování komunistických preferencí jde podle Proroka do určité míry na vrub sociální demokracie. Připomněl, jak na konci vlády Vladimíra Špidly, šli komunistům preference prudce nahoru. „A pak přišel Jiří Paroubek s radikální rétorikou a ta procenta stáhnul zpět,“ dodává. Není si ale jistý, zda je možné tuto situaci zopakovat. „Nevím, kdo u sociálních demokratů by mohl zatroubit na tu radikální trubku, aby stáhnul hlasy komunistům,“ konstatuje politolog. „Nevidím tam nikoho takového,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…