826 tisíc měsíčně měl brát šéf státní firmy. Ministr ODS se naštval a popravoval

15.04.2013 9:02 | Zprávy

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura se rozhodl rázně udělat pořádek ve správní radě státem ovládané Správy železniční dopravní cesty. Podle serveru Česká pozice byla rychlost a razance nezbytná, protože vymetením kolejního molochu šlápl rovnou na několik kuřích ok.

826 tisíc měsíčně měl brát šéf státní firmy. Ministr ODS se naštval a popravoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus jmenoval nové ministry. Karolínu Peake ministryní obrany, Zbyňka Stanjuru ministrem dopravy a Petra Mlsnu ministrem bez portfeje

Mezi vyhozenými členy totiž najdeme například vlivného plzeňského podnikatele a místopředsedu tamní ODS Romana Jurečka, nebo Jakuba Hodináře, někdejšího zpravodaje ČTK, který po dvou měsících udělal hvězdnou kariéru v politice, když prošel vysokými pozicemi na pěti ministerstvech. Má prý velmi blízko k někdejšímu předsedovi poslanců ODS Petru Tluchořovi.

Dalšími odvolanými jsou náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl z ČSSD, poslanec Věcí veřejných Radim Vysloužil (který do správní rady usedl v roce 2010, jen několik měsíců po svém zvolení) a bývalý senátor ODS a starosta Trutnova Ivan Adamec.

Důvodem jejich odvolání byly podle šéfredaktora serveru Česká pozice Ištvána Léka nadměrné mzdové požadavky. Předseda správní rady Adolf Jílek vypracoval návrh, podle kterého si měli všichni lidé na Správě železniční a dopravní cesty, včetně správní rady, polepšit na platu o osmnáct procent. Generální ředitel si tak ze současného platu 700 tisíc korun (po započtení odměn) měsíčně měl polepšit na 826 tisíc. Jako důvod podle České pozice bylo uvedeno, „aby se platy dotčených lidí přiblížily zhruba na úroveň náměstků na Českých drahách.“

Kalousek chtěl řezat

Když byl o plánu informován ministr Zbyněk Stanjura, velmi se prý rozčílil a náměstku Lukáši Hamplovi přikázal, aby jako člen správní rady zamezil jeho schválení. Ze sedmičlenné rady však návrh nepodpořil kromě Hampla jen předseda Jílek, kteří navíc nehlasovali proti, ale zdrželi se hlasování.

Rozhodnutí prý velmi rozčílilo Stanjuru i všechny ostatní ministry. Ministra dopravy pobouřilo jednak zvyšování platů v době ekonomické krize a jednak fakt, že se mu správní rada SŽDC vzepřela. Ministr financí Miroslav Kalousek prý dokonce navrhoval „říznout“ i generálního ředitele Jiřího Koláře, který se ve věci nijak neangažoval.

Následovala rychlá Stanjurova akce, při které byla obměněna správní rada a v novém složení pak rozhodnutí své předchůdkyně zrušila. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…