Americký novinář Best o ODS a ČSSD: Tak rozdílné vyhlídky. A přitom si jsou tak podobné

20.03.2013 12:22 | Zprávy

Komentátor serveru Fleet sheet Eric Best se rozepsal o ČSSD a ODS. Jedna z těchto stran se chystá na fenomenální volební úspěch, druhá se propadá do hlubin a začíná se třást, zda se vůbec dostane do sněmovny. Přesto si prý jsou obě partaje až neuvěřitelně podobné.

Americký novinář Best o ODS a ČSSD: Tak rozdílné vyhlídky. A přitom si jsou tak podobné
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Podle Erika Besta je mezi ČSSD a ODS propastný rozdíl v preferencích. I přesto se však jedná o strany, které si jsou naprosto neuvěřitelně podobné. V obou lze v podobném čase sledovat stejné jevy a prosazují se v nich podobní lidé. S ohledem na katastrofální preference ODS by ji prý ČSSD mohla použít jako velmi účinné poučení.

Následně vypočítává, v čem všem si jsou obě strany podobné. V ODS se v poslední době stále mluví o ztrátě zakladatelského étosu z devadesátých let. V ČSSD nedávno Vladimír Špidla prohlásil, že ČSSD už není starou sociální demokracií, protože dnešní vedení postrádá její „zakladatelský mýtus“.

Pak komentátor Fleet sheet pokračuje ve výčtu shod: „Kde ODS hledí přes rameno Václav Klaus, tam má ČSSD Miloše Zemana.“ Za Jiřího Pospíšila ČSSD odsunula na vedlejší kolej jiného perspektivního politika mladé generace - Jiřího Dienstbiera. V ODS se neustále vynořuje vystudovaný lékař a později provařený komunální politik Pavel Bém, za ČSSD už sedí ve vazbě bývalý středočeský hejtman, MUDr. David Rath.

Paralely však sahají až na samotný vrchol stranické hierarchie. Životopis předsedy ODS Nečase by každý personalista přehlédl, stejně tak jeho stínového protějška Sobotky, který se od premiéra liší snad jen tím, že má více másla na hlavě a kostlivců ve skříni.

„Celkem vzato ČSSD nabízí o několik více důvěryhodných tváří než ODS, ale to nevysvětluje obrovský rozdíl v jejich oblíbenosti,“ poznamenává Best. Než se sociální demokracie dostane do vlády, měla by si prý vzít osud ODS jako případovou studii a vzít si z ní poučení.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…