Blažek se u Moravce chlubil: Není týden, kdy by nebyla odhalena nějaká korupce

24.02.2013 13:45 | Zprávy

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil šest lidí z korupce v souvislosti s rozhodovací činností soudu, včetně pražského soudce Ondřeje Havlína. „Doufám, že bude mít dostatek rozumu na to, aby z funkce odstoupil sám,“ prohlásil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovce České televize.

Blažek se u Moravce chlubil: Není týden, kdy by nebyla odhalena nějaká korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS

 

Vzhledem k okolnostem je pro Blažka nepředstavitelné, že by obviněný Havlín zůstal ve své funkci. „Vykonal jsem příslušné kroky, do vazební věznice odešlu návrh na odebrání jeho funkce. Ale doufám, že se funkce vzdá sám, i když optimismus bývá opiem lidstva“ sdělil. Havlínovo jednání totiž, podle něj, poškozuje nejen stav soudcovské unie, ale i postavení soudců v očích veřejnosti.

Havlínův případ je, podle ministra, zcela nepřípustný. „I kdyby se ničeho nedopustil, tak jeho případ zaparkuje natrvalo v justici. Případ důkladně prozkoumám, aby se už toto v budoucnosti nemohlo nikdy opakovat,“ slíbil Blažek. Mimo podezření z korupce mu totiž vadí i Havlínova minulost, konkrétně přerušení jeho soudcovské kariéry a stanutí na velvyslanecké pozici, odkud se s ostudou opět vrátil do soudcovského taláru.

Z neúspěšného velvyslance opět soudcem

Ministrův názor sdílí i Tomáš Lichovník, prezident Soudcovské unie České republiky. „Havlínův případ mě zaskočil,“ přiznal s tím, že je pro něj nepochopitelné, jak se mohl stát opět soudcem.

V případě, že je soudce zbaven své funkce, stále pobírá polovinu svého platu. A  nejinak tomu bude i případě Havlína. Pokud by se navíc prokázala jeho nevina a on byl soudem očištěn, zbývající polovina platu je mu doplacena. Nabízí se proto otázka, zda je takový postup morální. „Nedomnívám se, že by to bylo v rozporu s morálkou, musíme přece přihlížet k presumpci neviny a na obviněného pohlížet jako na nevinného, dokud soud neurčí opak,“ myslí si Lichovník.

Kárná řízení by se měla sjednotit

Názor zcela opačný zastává Karel Čermák, bývalý ministr spravedlnosti. „Nemorální to zcela jistě je. Ale najít nějaké jiné praktické řešení je asi nemožné,“ pokrčil rameny.  V justici by uvítal sjednocení kárných řízení proti všem obviněným justičním pracovníkům. „Kárné řízení je nyní příliš mírné a nejtěžší tresty se udělují jen výjimečně. Sjednocení by pomohlo vyčistit soudy,“ domnívá se.

Vláda Petra Nečase se zaštiťuje bojem proti korupci. Je ale úspěšná? Podle Blažka ano, sice korupce jako takové zatím neubývá, ale stále více se řeší a otevírají se nové kauzy. „Nemáte v podstatě týden, kdy by nebyla odhalena nějaká korupce,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…