Bojím se, že je to nějaká hra. Bublan v Hyde Parku mluvil o Martincovi

23.04.2013 20:57 | Zprávy

Někdejší ministr vnitra a současný senátor František Bublan hledí poněkud s obavami na spor končícího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince a pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Udivilo ho např., jak pasivně se k celé kauze postavil současný šéf resortu vnitra Jan Kubice. Pokud celá kauza zmizí do ztracena, zřejmě prý zůstane ve společnosti pachuť.

Bojím se, že je to nějaká hra. Bublan v Hyde Parku mluvil o Martincovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Zdá se, že spor mezi pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem skončí k patnáctému květnu rezignací Martince na svůj post. Jak se na jejich spor dívá někdejší ministr vnitra senátor František Bublan (ČSSD)? To prozradil v úterním Hyde Parku České televize.

Co dělal Kubice?

"O co v tomto sporu jde, přesně nevím, ale určitě to není to, co bylo prezentováno, že si nesedli. Oba jsou to profesionálové a měli by být schopni spolu spolupracovat bez ohledu na to, zda si sednou nebo nesednou," prohlásil Bublan. Mohou to být neshody v některých konkrétních kauzách, ale to se ukáže až časem. Pokud šlo o kauzu Amun.-Re., tak možná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová došla ke zjištění, že policie tuto kauzu odložila nestandardně. Jedná se spekulaci, ale pokud se podle Bublana prokáže jako pravdivá, tak Martinec neměl jinou možnost, než odejít.

Za poněkud podezřelou označil Bublan i skutečnost, že Martinec zůstává u policie, což ukazuje že jeho selhání asi nebude nijak veliké. "Proto se bojím toho, že jde o hru některých politiků v této věci, poznamenal Bublan. Někdejšímu ministrovi vnitra se také nelíbí, že se současný šéf resortu Jan Kubice nepostavil za jednoho ze svých policistů a zůstal v této kauze spíše pasivní.

Obraz policie se mění

V obecné rovině ovšem Bublan poznamenal, že se obraz policie pomalu mění k lepšímu. Je sice pravda, že se trestné činnosti někdy dopouštějí i policisté, zpravidla jde jen o zlomek policistů. Bohužel to vrhá špatné světlo na celou policii. Podle exministra vnitra by ale možná bylo na místě, aby se na policejních školách vyučovala etika, aby si budoucí policisté uvědomili, že jsou služebníky zákona.

V pořadu však také zaznělo, že nelehkou práci policistů zkomplikovala i amnestie vyhlášená Václavem Klausem a nebo tíživá sociální situace, která doléhá na řadu lidí. To podle Bublana neomlouvá protizákonné jednání, ale vysvětluje to, proč mají policisté tolik práce. Problémem také je, že policisté nejsou příliš motivováni, protože jim byly zmrazeny a dokonce i sníženy platy. Bublan k tomu poznamenal, že za jeho ministrování rostli policistům platy ročně o pět procent.

Když jsem přišel na ministerstvo po Grossovi, chodili tam různí lidé

Jeden z diváků se v dotazu podivoval nad tím, jak intenzivně policie postupovala v kauze někdejšího hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Není podezřelé, že se  v protikorupčních kauzách nepostupuje se stejnou intenzitou? Bublan dal pochybujícímu divákovi v zásadě za pravdu.

"Tak jak jsem sledoval, co všechno policie na pana poslance Davida Ratha má, tak to nasazení všech možných prostředků bylo poměrně masivní. Pokud seš jim nabízela možnost chytit tzv. velkou rybu, tak se policii ani nedivím, ale pak je otázka, proč se v jiných kauzách nepostupovalo stejně," poznamenal Bublan.

Své řekl také k působení svého předchůdce na resortu vnitra Stanislava Grosse. Jako ministr sice po příchodu do resortu udělal nějaké změny, ale nijak výrazně si nestěžoval. Jinou věcí prý je, že na ministerstvo po Grossovi chodili občas lidé, kteří nabízeli novému ministrovi Františku Bublanovi různé služby, ale on je odmítl hned v zárodku.

Jsme parlamentní demokracii

Jeden z diváků chtěl slyšet, co Bublan soudí o sporu prezidenta Miloše Zemana a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Podle senátora je třeba ctít ústavní zvyklosti a fakt, že jsme parlamentní demokracií a nikoli prezidentským systémem, jaký známe z USA. V našem systém jména velvyslanců navrhuje ministr zahraničí, následně je schválí vláda a prezident konečné návrhy podepíše. To neznamená, že by vláda měla ministrovi schválit všechny návrhy, ale Bublan dal jednoznačně najevo, že v této tahanici stojí na straně vlády.

O co jde ve sporu o ÚSTR

V pořadu také přišla řeč na to, co jde v současném sporu o Ústav pro studium totalitních režimů. Bublan zásadně nesouhlasí s tím, že by šlo o boj o kontrolu Archivu bezpečnostních složek. Pokud to vidíme takto, pak se podle senátora nevyhneme politizaci tohoto problému. ÚSTR ale zanedbával akademické bádání, což by se však s novou Radou ústavu mohlo napravit. Názory vědeckých institucí se totiž tvoří v diskusi mezi odborníky, a tato diskuse podle Bublana dosud příliš neprobíhala.

V závěru vysílání se Bublan vyjádřil také k majetkovému vyrovnání státu a církvemi. "Já tento zákon označuji za proticírkevní, protože si jím církve dlouhodobě uškodily," poznamenal senátor, který zároveň doufá, že příští vláda dokáže tento stav po dohodě s církvemi změnit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…