Podnikatel, absolvent Bankovního institutu a dlouhodobý odpůrce bankovních poplatků Patrik Nacher je organizátorem petice proti poplatkové politice bank a ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Pozorně však sleduje vše, co se na politické i ekonomické scéně u nás děje, a tak mu neuniklo ani to, co se dělo v listopadu s českou korunou po intervencích ČNB.
ParlamentníListy.cz zajímalo, zda by doporučoval, aby Češi skutečně začali víc utrácet, a to i v předvánočním čase, který již tradičně představuje i bez doporučení kohokoli „utrácivý maraton“. A zda se třeba nevyplatí si i vypůjčit peníze, když existuje riziko, že se po novém roce ceny zboží kvůli slabé koruně navýší.
Strašení je smrtící koktejl
„Růst tažený spotřebou není ekonomicky dlouhodobé řešení. Prostě pumpovat ekonomiku státu spotřebou a k tomu ještě spotřebou z vystrašení, vnímám spíše jako smrtící koktejl než efektivní cestu,“ předeslal nejprve Patrik Nacher.
Jak upozornil, podle něj (stejně jako podle řady dalších ekonomů), by lék na ekonomiku měl spočívat v investicích či například v podpoře exportu. Strach, který má dohnat občany k nákupům, zřejmě kýžený efekt nepřinese. Navíc, podle Nachera, je i postup banky poněkud rozporuplný, když ještě před nedávnem spolu s Ministerstvem financí vybízela občany k nákupu spořících dluhopisů, zatímco nyní zase chce Čechy přinutit úspory provětrat a utrácet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová