ČEZ zdražil kvůli solárům. A přitom na nich prý sám vydělal nejvíc

19.02.2013 7:10 | Zprávy

Když skupina ČEZ zvyšovala ceny energií, vysvětlovala to mimo jiné tím, že se zvýšil příspěvek na obnovitelné zdroje. Toto tvrzení zní velmi paradoxně především ve světle nejnovějších zjištění, podle kterých byl právě polostátní elektrárenský gigant hlavním příjemcem těchto dotací. Energetický regulační úřad nyní zveřejnil, že ČEZ jen v roce 2011 čerpal příspěvek 1,6 miliardy - a to pouze za elektřinu ze slunečního záření.

ČEZ zdražil kvůli solárům. A přitom na nich prý sám vydělal nejvíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přívodní vidlice od elektrospotřebiče

Úřad vedený Alenou Vitáskovou poprvé zveřejnil seznam příjemců dotací na „čistou“ energii. Ročně se jedná o čtyřicet miliard, a čtvrtina z této částky končí u pětadvacítky největších solárních baronů. A největším z nich je, jak informují Lidové noviny, právě polostátní skupina ČEZ.

ČEZ přitom v době solárního boomu mezi roky 2009 a 2010 nestavěl vlastní projekty, pouze je skupoval od jiných investorů. Jen za dva obří solární parky na Českolipsku - u Ralska a Mimoně - zaplatil téměř pět miliard. Obojí koupil od firmy s utajenými majiteli, sídlící kdesi na Kypru. V tom mimochodem není žádnou výjimkou - z dvacítky největších solárních parků je hned pět vlastněno firmami s utajenými akciemi na doručitele.  

Dnes se ČEZ hájí tím, že velké solárnické projekty odkupoval na přání státu. „Pokud by elektrárny koupil někdo jiný, odtekly by peníze do zahraničí,“ namítá mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Podle komentátora Lidových novin Daniela Kaisera tyto argumenty nelze odbýt, ale velmi těžko se lze zbavit přesvědčení, že odkup za miliardy byl součástí plánu pro lidi, kteří solární parky reálně nikdy nechtěli provozovat.

„Stát se skrze ČEZ aktivně účastní projektu, jehož smyslem bylo od počátku zdražit lidem proud, aby tolik nesvítili,“ konstatuje komentátor. Bez ohledu na to, čeho stát chtěl, či nechtěl dosáhnout, se prý jedná o velmi bizarní příběh.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…