ČSSD o pádu Lessyho: Za to by se nemusel stydět ani Gottwald

29.08.2012 13:52 | Zprávy

Sociální demokraté uspořádali tiskovou konferenci, na které okomentovali sesazení policejního prezidenta Petra Lessyho. Vzhledem k jeho dlouhodobým sporům s ministrem vnitra Janem Kubicem to vnímají jako politickou akci, kterou se vládní strany pokoušejí ovládnout policii. V tomto směru to podle nich snese srovnání s Únorem 1948.

ČSSD o pádu Lessyho: Za to by se nemusel stydět ani Gottwald
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Lessy

„Destrukce státu vládou pokračuje destrukcí policie,“ zahájil tiskovou konferenci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Policejní prezident má být podle něj neodvolatelný, aby byla zajištěna jeho maximální nezávislost.

„Celá ta konstrukce byla provedena s cílem odvolání nepohodlného policejního prezidenta,“ okomentoval obvinění od Generální inspekce bezpečnostních sborů, kvůli kterému musel policejní prezident odejít.

„Je to puč proti nezávislé práci policie,“ obává se Sobotka. „ODS a TOP 09 se rozhodly ovládnout policii, aby zabránili jejímu dalšímu vyšetřování politických kauz,“ myslí si.

„Nepatří to do demokratického právního státu, je to obrovská ostuda, obrovský skandál, který nás vrhá někam mezi Ukrajinu a Bělorusko,“ shrnul předseda Sobotka.

Po něm si vzal slovo stínový ministr vnitra Jeroným Tejc, který rovněž začal zostra: „Toho jsme za dvacet let nebyli svědky,“ zhodnotil odvolání policejního prezidenta.

Podle něj tento pokus o ovládnutí policie snese srovnání s Únorem 1948, kdy se komunisté rovněž pokoušeli ovládnout policii. „Snese to srovnání s Únorem. Ani komunisté by se nemuseli stydět za takovýhle způsob ovládnutí policie,“ burcoval poslanec ČSSD.

Ministr vnitra Jan Kubice podle něj překročil veškeré své kompetence. „Vyzývám Nejvyššího státního zástupce, aby přezkoumal, zda zde nedošlo k porušení zákona,“ obrátil se na nejvyššího vyšetřovatele.  Inspekce bezpečnostních sborů se podle něj zachovala spíš jako politická policie.

„A my se nechceme vracet do dob, kdy vládly estébácké praktiky,“ zakončil své vystoupení.

Po něm se ujal slova místopředseda a prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, kterému rovněž sesazení policejního velitele připomnělo Únor 1948. „Tehdy taky bylo prvním krokem vyčištění policie,“ myslí si. I Dienstbier se obává, že policie začala být zneužívána k politickým účelům.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…