Prezident s ministrem zahraničí na toto téma jednali na Hradě. Podle informací ParlamentníchListů.cz ale k dohodě nedošlo. Podle všeho dal ovšem Zeman Schwarzenbergovi najevo, že je schopen díky korektním vztahům s premiérem Petrem Nečasem (ODS) “své” velvyslance prosadit i bez jeho souhlasu. A podle ústavy dohoda prezidenta s premiérem stačí.
Sporu mezi oběma předními muži české politiky se věnoval i týdeník Respekt ve svém redakčním komentáři. V něm časopis napsal, že není podstatné, zda se velvyslankyní v Bratislavě stane Livia Klausová, ale zda Vladimír Remek bude velvyslancem v Moskvě.
Téma prý vyvolalo rozruch i v diplomatických kruzích. Emoce mělo vzbudit zejména prohlášení Schwarzenberga, že Klausová není kvalitní diplomatkou, nemůže proto být velvyslankyní na Slovensko, na druhou stranu proti Remkovi v Moskvě by prý nic nenamítal.
Respekt nyní uvádí, že téměř ihned se Černínskému paláci ozvali zástupci Evropské unie a NATO, že je špatný nápad poslat do tak významné a kontroverzní země člověka, který má blízko k tamním politikům a navíc neovládá oficiální unijní jazyky.
Špatné bitevní pole
“Diplomaté nechápou, proč ministr zahraničí svádí boj o banální post v Bratislavě, ale nevadí mu mnohem důležitější ruská mise. To posiluje dojem, že spor má spíše vnitropolitický rozměr,” píše Respekt s tím, že ačkoli je pochopitelné, že ministr zahraničí nechce Zemanovi ustupovat, protože se jedná o jeho kompetenci, vybral si špatné bitevní pole.
“Pakliže se ministrovi podaří zastavit Remka i Klausovou, je to dobře, ale kdyby si měl vybrat jedno ‘zlo’, kterému zabrání, pak má mít jméno Vladimír Remek,” uzavírá Erik Tabery redakční komentář Respektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr