Na počátku celé akce podle týdeníku Respekt stál podnikatel, ke kterému se dostaly informace o předražené zakázce na rekonstrukci buštěhradského zámku. Nešlo však prý o konkurenční boj, ale o znechucení z korupce ve společnosti. Nevěděl však, kam se obrátit, protože na policii by nepodložená informace z druhé ruky mohla zapadnout.
Nakonec se obrátil na svého známého z řad bývalých policistů, který jej odkázal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. „U nás to skutečně začalo. A protože se oznámení v počátku týkalo severních Čech, poslali jsem trestní oznámení do Ústí,“ vzpomíná náměstek Nejvyššího státního zástupce Igor Stříž.
Padni komu padni
Tak se případ dostal ke státní zástupkyni Lence Bradáčové. Té se přezdívá „Cattani v sukních,“ severočeská galérka jí však podle Respektu přezdívá spíše „Černá čarodějnice“. Původně se její tým zaměřoval jen na kauzu Buštěhrad, do které byli nejvíc zapletení Petr Kott s Kateřinou Pancovou. Až po několika týdnech se v odposleších začalo objevovat jméno Davida Ratha.
Účast někoho takto mocného prý často znamená, že se celé vyšetřování začne komplikovat. S tím však v tomto případě Bradáčová nesouhlasila. „Zákon musí měřit všem stejným metrem a přesně to je moje práce,“ říká pro Respekt.
Když se v odposleších začalo mluvit o předání peněz, rozhodli se vyšetřovatelé zatknout pachatele přímo při činu. Prý nebylo těžké zjistit, kdy a kde k předání dojde. Zatímco zpočátku spolu podezřelí mluvili kódovaně, postupně ostražitost opadala. V den předání úplatku už spolu mluvili zcela otevřeně a tak policie podle Respektu mohla jít najisto.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav