David Rath promluvil o zlém režimu, který prý hrozí Česku. A vyslovil i obavy nad Ukrajinou

24.02.2014 12:21 | Zprávy

Nad Českem se vznáší mutace feudalismu. Těmito slovy varuje exhejtman David Rath (bývalý člen ČSSD) před dalším vývojem, který by u nás mohl nastat. A svá slova doplňuje i o důvody, které ho k tomuto varování vedly.

David Rath promluvil o zlém režimu, který prý hrozí Česku. A vyslovil i obavy nad Ukrajinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

„Žijeme v době změny systému a jen pár lidí si to uvědomuje. Když se totiž koncentruje moc nad řadou oblastí jen do rukou pár jedinců, je nakročeno k zásadním změnám. Ovšem nikoli pozitivním,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz David Rath.   

Podle něj celý trend, jehož plíživost a nebezpečnost si málokdo uvědomuje, spočívá v úbytku svobody každého jednoho člověka. „V nejvyšších politických patrech, která se soustředila jen k několika jedincům, se moc orientuje již jak ekonomickým a průmyslovým směrem, tak i politickým směrem k dozoru nad informacemi, které má nyní jen pár jednotlivců. To je situace, která odpovídá obrazu feudální společnosti, kdy oligarchové měli též pod dozorem všechny tyto oblasti. Proto se dle mého dá zcela jasně hovořit o nastupující oligarchizaci či feudalizaci,“ dodal Rath.

Tlaky, které mění média

Zastavil se pak u situace v českých médiích. „Tím, že je nyní ovládá jen několik lidí, redukuje se svoboda informací, které vycházejí a budou směřovat k zájmům těch, co ta média vlastní. Nedá se tedy očekávat, že budou novináři svobodní ve svém vyjadřování, naopak budou čelit silným tlakům, které mohou mít původ až u majitelů, ale mohou spočívat jen ve strachu editorů, šéfredaktorů, kteří se budou obávat o svoji existenci, a tak některé informace prostě nepropustí. Tím vznikne autocenzura, i tam, kde možná dosud nebyla viditelná a samozřejmě může docházet k dalším i brutálním praktikám, kdy v případě, že se někdo proti tomu vzepře, bude okamžitě vyhozen, aby se ostatní zalekli a mlčeli. To není známka vývoje svobodné demokracie, kde by vlivy na různé oblasti měly být rozdělené mezi občany – spíše naopak,“ konstatoval dále pro ParlamentníListy.cz David Rath, jehož čeká toto úterý další soudní jednání ohledně kauzy údajné korupce, kvůli které byl řadu měsíců vazebně stíhán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…