Dělat šunku bez masa je hovadina a svinstvo, kritizovalo se v ČT

16.01.2012 21:57 | Zprávy

Šunka bez masa, marmelády bez jahod nebo kečupy bez rajčat. Čím dál častější fenomén v České republice a ostatních středoevropských státech. Podle inspekce je na vině Evropská komise, odborníci radí, aby lidé více četli etikety. Které jsou ale často nečitelné.

Dělat šunku bez masa je hovadina a svinstvo, kritizovalo se v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena nakupující potraviny v supermarketu

Od opékáčků, buřtů až po špekáčky se české uzeniny dají často nabídnout vegetariánům – vzhledem k tomu, kolik v nich je sójové mouky. To je názor Romana Vaňka, zakladatele Pražského kulinářského institutu. Hádka o to, co je ještě špekáček z masa a kdy jde už o „strouhanku“, není úplně ojedinělá. V loňském roce podle inspekcí nevyhovělo parametrům 15 procent potravin.

„Jestliže se něco jmenuje špekáček, musí to splňovat podmínky,“ hájil v Hyde Parku na ČT svůj postup vrchní ředitel státních inspekcí Martin Klanica. Jeho úřad prý především hlídá, zda jsou dodržovány parametry. „My neurčujeme, jestli se na trhu budou prodávat věci, co mají 10, nebo 50, nebo 100 procent, my jsme od toho, bychom hlídali, jestli se to dodržuje,“ dodal spolu s tím, že kvalita produktů je výsledkem poptávky.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky jsou s kvalitou potravin na českém trhu nespokojení i sami obchodníci, nejen nakupující. „Pro mě dělat šunku bez masa je hovadina a svinstvo,“ uváděl jako příklad, jak by se měl chovat čestný výrobce, když by po něm obchodník požadoval zlevnit svůj produkt a tím i snížit jeho kvalitu.



Šunka bez masa? Tak zlé to není

„O šunkách bez masa nemůže být řeč,“ odmítal takové absolutní hodnocení šéf inspekcí Klanica. „Ta situace tak katastrofální není,“ dodal. Podle něj složení potravin určují právní předpisy a jednotlivé součásti jsou pak na etiketě.

„My jako Češi nečteme etikety a odmítáme je číst,“ reagoval však kuchař Vaněk. „To často nejde,“ dodal i moderátor pořadu Dušan Takáč. S etiketami mívají často problém senioři nebo lidé se slabším zrakem. Není ani výjimkou, když je na „zlaté etiketě text žlutým písmem“.

Vaněk kdysi napsal článek, který nazval „Jsme odpadkový koš Evropy“. Za tím si podle svých slov stále stojí. „Já maso bez masa nejím,“ prohlásil. „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci,“ dodal s tím, že nakupující by si stejně jako on měl především přečíst obal a nejít nutně jen po ceně produktu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…