Ekonomické vědy nechme stranou, Steigerwald se rozhodl vysvětlit čtenářům ekonomické zákonitosti na hrnku v kredenci. „Když v něm nic není, nic nemáte. Když v něm něco je, máte tolik, kolik je v hrnku.“ Zajímavá situace však nastává, když do hrnku zastrčíte vypůjčené peníze.
„Pokrokoví ekonomové říkají: Máte tolik, kolik jste si půjčil. Utrácejte! My z kuchyně říkáme: Co je v hrnku, to je Váš dluh.“ Když hrnek vysypete a koupíte si za to vysavač, máte prý sice nový lux, ale dluh na futrech zůstává. „Vaše jmění stouplo o vysavač, ale současně kleslo o dluh. Jste bohatší, nebo chudší?“ ptá se komentátor.
Jenže věta je podle něj abstraktní, zatímco konkrétní vysavač se šklebí ve skříni. „Dobrý politik bude ponoukat lidi, aby se zadlužili a zbohatli o nový vysavač.“ Ten vysavač si pak připíše k dobru, že ho pro nás zařídil.
Každý z kuchyně si prý dovede představit, že kromě ceny vysavače zchudneme i o úroky. Tím se v poměru vysavače a dluhu dostaneme do mínusu. V kuchyni podle něj z dluhů zjevně nikdo nezbohatne. „Ale u státu platí ekonomika vědecká. Kolik už politiků volá: Vládo, nešetři! Škrty působí hospodářskou krizi!“
Proč to volají? Podle Steigerwalda proto, aby se zalíbili. Každý prý rád slyší: „Dělej dluhy, zbohatneš!“
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav