Dnešní režim oslavuje jenom USA! V Plzni si konec války připomněli rudí

09.05.2013 21:02 | Zprávy

REPORTÁŽ Necelá stovka příznivců a členů KSČM a ČSSD se zúčastnila pietního shromáždění k uctění památky padlých rudoarmějců. Od mluvčích i mezi přítomnými zazněla tvrdá kritika současné situace, ve které se doslova podle účastníků opět přepisují dějiny.

Dnešní režim oslavuje jenom USA! V Plzni si konec války připomněli rudí
Foto: LIDEM
Popisek: Uctění památky vojáků Rudé armády padlých za osvobození Československa na Olšanských hřbitovech

S ostrým projevem vystoupil komunistický radní Plzeňského kraje Václav Štekl. Mimo jiné uvedl, že „všichni rozumní lidé ví, že účast Rudé armády na osvobození Československa je nezpochybnitelná a zásadní. Zapomíná se i na mnichovskou zradu od Francie a Anglie a bagatelizuje se vliv sudetských Němců na rozpad první republiky. Úloha Američanů při osvobození západních Čech se přeceňuje.“ Dodal, že prokazatelně na Plzeňsku zahynulo kolem stovky Američanů. Ztráty Rudé armády jsou v celém Československu 144 000 vojáků. „Zapomínáme i na pomoc Poláků a zvláště Rumunů, kterých tu padlo 33 tisíc. Měli bychom si také připomenout české občany, kteří bojovali po boku tehdejších sovětských občanů v Rudé armádě.“

Na jakoby všeobecné zapomínání upozornil sociálnědemokratický radní Václav Šlajs. „Měli bychom si připomenout řadu dělníků ve Škodovce, kteří zde riskovali životy a také je mnohdy ztratili, při sabotážích na linkách pro německý zbrojní průmysl.“

Mladí historici mají jiné pohledy

Na odlišný způsob náhledu dějin upozornil v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz čestný předseda oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu pplk. Jaroslav Maršák. „Mladí historici, kteří nic nezažili - a navíc jsou pod tlakem politiků, mají jiné pohledy na historii, a to není nic dobrého. Dělají jen zmatek při výuce těch nejmladších, a tak se nejen že zapomíná, ale doslova se překrucují dějiny. To mne nejvíc trápí," uvedl.

A pokračuje: „Já jsem byl ve skupině patnácti až jednadvacetiletých kluků, kteří jsme 5. května obsadili plzeňské kasárny, kde bylo 1500 německých vojáků. Vysoce postavení nacisté s výjimkou jednoho majora utekli, takže jsme se pokoušeli domlouvat a drželi jsme kasárny den, než přijeli Američané. V tu dobu se ještě mohlo stát cokoliv, vždyť ještě o den později Němci po Plzni stříleli. Naštěstí to dobře dopadlo. Vidíte, a já musím na besedách vysvětlovat, že nejen v Praze bylo povstání, ale že i plzeňská mládež se snažila pomoci a že Američané nepřijeli do nějakého podlomeného a odevzdaného města.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…