Českomoravská konfederace odborových svazů přitom požaduje, aby minimální mzda od ledna příštího roku vzrostla nejméně o dvacet procent. Za posledních šest let se spotřebitelské ceny zvedly téměř o šestinu, ale výše mzdy se nezměnila.
Před rokem sice Drábek navrhl navýšení minimální mzdy, vláda však jeho návrh na zvýšení o šest procent odmítla. Růst se zastavil od příchodu vlády Mirka Topolánka (ODS). Do té doby vládnoucí ČSSD výši mzdy zvyšovala každý rok, někdy dokonce dvakrát.
"Podle vlády si nyní nelze dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když nevíme, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet," řekl Drábek k nesouhlasu ostatních ministrů.
Podle odhadu společnosti Trexima pobírá minimální mzdu kolem 90 tisíc lidí, zhruba tedy tři procenta zaměstnanců v podnikatelské sféře. Zvýšení minimální mzdy se ale týká i dalších pracovníků. Současně by totiž narostly i úrovně zaručené mzdy, tedy minimální tarify pro jednotlivé profesní skupiny. To se netýká nepodnikatelské sféry, která je ohodnocena podle platových tabulek.
Alespoň životní minimum letos narostlo
Příští rok neporostou ani částky životního minima. Podle MPSV totiž nejsou splněny podmínky pro jejich valorizaci. Nicméně životní minimum se na rozdíl od minimální mzdy zvyšovalo od ledna letošního roku. Pro příští rok se ani tady změny nechystají.
Částky životního minima jsou zásadní hlavně pro výpočet dávek hmotné nouze, které dostávají třeba dlouhodobě nezaměstnaní. Odvíjí se od nich také nárok na porodné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr