Drsný poslanec VV kašle na všechny: Miliardy pro církve dnes neodhlasuji

03.02.2012 7:54 | Zprávy

Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka si stojí za svým a v pátek hodlá hlasovat proti zákonu o církevních restitucích. Jak informoval ParlamentníListy.cz, pochybuje o tom, zda církev vůbec vlastnila majetek, který by se jí měl vrátit. Jde tedy proti bolestně utvořenému kompromisu koalice. Církevní restituce jsou důležité především pro TOP 09 a navzdory hlasu Chaloupky je dnes předpokládáno jejich schválení Poslaneckou sněmovnou.

Drsný poslanec VV kašle na všechny: Miliardy pro církve dnes neodhlasuji
Foto: Věci veřejné
Popisek: Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Chaloupka už dříve redakci ParlamentníchListů.cz řekl, že má pochybnosti o nárocích církví na majetek. Poslanec tvrdí, že církev měla majetek pouze ve správě od dob Josefa II., který její majetek vyvlastnil.

Nenašel jsem důkaz, že komunisté sebrali církvím majetek ve větším objemu

„Budu hlasovat proti, protože můj názor se nemění. Dosud jsem nenašel přesvědčivý důkaz, že komunisté sebrali církvím nějaký majetek ve větším objemu. Nejsem v tomto sám, vyjádření odborníků odpovídá mému názoru,“ vyjádřil se Chaloupka pro ParlamentníListy.cz.

Vše k tématu miliardy pro církve

Stát podle navrhovaného zákona vyplatí církvím 59 miliard korun za třicet let. Začne se v roce 2013. V úvahu se bude brát také inflace, ale celkově by se částka mohla pohybovat mezi 78,9 miliardy a 96,24 miliardy korun.

Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu, jeho hodnota je podle předkladatelů kolem 75 miliard.

Proti podobě zákona o majetkovém vyrovnání se dlouhodobě staví opoziční strany ČSSD a KSČM. Například sociální demokracie navrhuje jiný model vyrovnání. Majetek by se vložil do veřejnoprávního fondu, z jehož výnosů by byla činnost církví hrazena. S finančním vyrovnáním sociální demokraté nesouhlasí.

Chaloupka si ani s Romy nebere servítky

Poslanec Chaloupka již zaujal veřejnost svým vyhraněným názorem na nepřizpůsobivé Romy. „Do revoluce taky existovala povinnost pracovat. Cigáni museli makat. Dostali lopatu, někteří se o ni sice jen opírali, ale někde museli být po pracovní dobu a aspoň předstírat, že pracují. Dneska nemusí pracovat, pořád si jenom stěžují, roste vlna fyzického násilí vůči většinové společnosti a my jim pořád ustupujeme. Na co čekáme? Až nás začnou beztrestně na ulicích sekat mačetama a krást důchodcům peněženky a podobně? Když někdo napadne Cigána, tak je to rasový trestný čin a dostane trest v nejvyšší sazbě, a když Cigán zmlátí bělošku, okrade stařenku nebo znásilní, týrá a terorizuje dvanáctiletého bílého kluka, tak dostane trest, jako by někomu jenom sebral peněženku," uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…