O pořádný balík peněz se připravil český stát tím, že se nepřipojil jako poškozený k trestnímu řízení, které zahájilo Švýcarsko po zajištění 600 milionů franků na bankovních účtech. V přepočtu 12 miliard korun souvisí s trestním řízením vedeným u nás kvůli přivlastnění společnosti Mostecká uhelná.
Už v březnu tohoto roku se podle informací MF Dnes konala v kanceláři ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila schůzka, které se kromě ministra a jeho náměstků zúčastnil i švýcarský velvyslanec André Regli. Toho zajímalo, zda se Česko připojí jako poškozený k tomuto řízení. O měsíc později jednal Regli i s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
Premiér bude hledat viníka
Z těchto schůzek je zřejmé, jaký zájem měli Švýcaři na tom, aby se Česko přihlásilo k obstaveným miliardám. Tamní policie je přesvědčena, že pocházejí z trestné činnosti při privatizaci českých dolů. České úřady však nereagovaly a po sedmi měsících už je pozdě. Švýcaři v říjnu poslali kauzu s podezřením na praní špinavých peněz k soudu, čímž nároky Česka na získání miliard v tomto řízení padly.
Premiér Petr Nečas požaduje vysvětlení, kdo za to může. Ministerstvo spravedlnosti i financí ukazuje na pražské vrchní státní zastupitelství, které donedávna vedl Vlastimil Rampula. „Po prostudování spisu jsem předběžně došel k názoru, že věci nebyla věnována náležitá pozornost," uvedl pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl.
Vše k tématu Mostecká uhelná ZDE
Ministerstvo financí odmítá odpovědnost
Vlastimil Rampula to označil za nařčení bez důkazů. Hájí se také ministerstvo financí. Poukazuje na to, že hájit majetkové zájmy ČR v zahraničí může až ve chvíli, kdy má k dispozici informace, na jejichž základě by se dalo konstatovat, že škoda ČR vznikla. Do současné doby ale ministerstvu financí není známo, že by v souvislosti s privatizací MUS byla obviněna konkrétní osoba.
„Ministerstvo financí se nevyhýbá svým úkolům hájit v rámci své kompetence ekonomické zájmy ČR, na druhé straně však nemůže v žádném případě nahrazovat rozhodování, které přísluší pouze orgánům činným v trestním řízení," píše se ve vyjádření Kalouskova ministerstva s tím, že je připraveno intenzívně spolupracovat se státním zastupitelstvím jak v ČR, tak ve Švýcarsku, zároveň však zásadně odmítá nést odpovědnost za případnou liknavost obou institucí.
Prohlášení ministerstva financí ZDE
Expert doporučuje zkusit civilní řízení
Podle Vladimíra Balaše z Ústavu státu a práva se ministerstvo financí mělo k trestnímu řízení preventivně přihlásit, ale asi nechtělo být za hlupáka a chtělo si počkat na nějaké informace. Státu zbývá ještě šance soudit se o peníze v civilním řízení. „Bude to možná trochu dražší, ale těch 12 miliard by stálo za to, abychom to zkusili," prohlásil pro ČT24 expert na mezinárodní právo veřejné.
A ministr financí stvrzuje, že jeho úřad neměl od vyšetřovatelů k dispozici jasné informace, že vláda prodala v roce 1999 MUS mnohem levněji, než měla, nebo že z Mostecké uhelné někdo ukradl peníze. „Potom můžeme zvážit, jaká mohla vzniknout státu škoda, a případně se připojit. Ale to jsme ze Švýcarů ani vrchního státního zastupitelství nikdy nevyrazili. Nemůžeme si přece cucat škodu z prstu," argumentuje Kalousek pro MF Dnes.
Žalobci měli podrobné informace k dispozici
Kuriózní je, že teprve dva týdny před podáním žalob ve Švýcarsku se na ministerstvo financí údajně obrátila švýcarská federální státní zástupkyně a sdělila základní informace, jakých osob by se možná trestná činnost mohla týkat a z jakých činů by mohly být obviněny. Uvedla zároveň, že podrobnými informacemi disponuje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Pověřený vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl nařídil vnitřní dohled v úřadě, který by měl zjistit, jestli došlo ve věci včetně vyřizování žádosti o připojení Česka k náhradě škody k průtahům. Pokud se obžalovaným prokáže vina, může se o zabavených 12 miliard rozpoutat boj. Přihlásit se o ně může třeba nový majitel Mostecké uhelné, miliardář Pavel Tykač. Také český stát by se měl pokusit peníze v civilním řízení získat.
K věci:
Česko přišlo o švýcarské miliardy. Zřejmě kvůli Rampulovi
Česko má v kauze Mostecká uhelná figurovat jako poškozený
Ministerstvo se brání kritice v kauze Mostecká uhelná. O věci prý nevědělo
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník