„Ustanovení zákona o služebním poměru umožňuje propustit toho, kdo se dopustil jednání, které má znaky trestného činu, je zavrženíhodné a schopné ohrozit dobré jméno bezpečnostního sboru,“ vysvětluje zákonný podklad středečního konce policejního prezidenta. Momentálně se však podle něj jedná pouze o předběžné hodnocení ze strany jednoho služebního funkcionáře, se kterým se musí vypořádat orgány činné v trestním řízení.
V případě, že by bylo trestní stíhání odvolaného policejního prezidenta zastaveno, by podle něj měl Lessy velkou šanci při napadnutí svého odvolání z funkce. „Je na to i judikát Nejvyššího správního soudu, který říká, že jestliže se nakonec ukáže, že tam ty znaky trestného činu nebyly, tak je to důvod pro zrušení rozhodnutí o propuštění,“ vysvětluje pro deník Právo.
Pokud by se tak stalo, vrátil by se Petr Lessy na své původní místo- tedy do funkce policejního prezidenta. „Odstraněním rozhodnutí o propuštění se obnovuje původní právní stav,“ říká policista. Ten jako místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR vnímá odvolání policejního prezidenta i z pozice jeho podřízeného.
Podle něj policii neprospívaly války, které Lessy vedl s ministrem vnitra Janem Kubicem. „Policejní prezident se tak trochu soustředil na tyto války a bohužel zůstávala celá řada věcí nedořešená,“ myslí si. V tomto směru hodnotí jednoznačně pozitivně jeho nástupce Martina Červíčka. „Je to snad to nejlepší řešení, které bych viděl,“ říká o něm. Zná jej prý z vlastní zkušenosti jako člověka, který se dokázal chovat k podřízeným způsobem v Čechách naprosto nevídaným.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav