Expert se diví: Pohlaví přece není, kromě třeba prostitutek, určující pro výkon profese

18.11.2012 18:15 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Evropskou komisí schválené kvóty pro ženy ve vedoucích funkcích se ve sdělovacích prostředcích hojně probíraly, ale podle mediálního odborníka Petra Žantovského už nikdo neupozornil, že se jedná o průlom do práv jednotlivce. Za komentář stojí i mumraj kolem podpisů prezidentských kandidátů a přetahovaná Petra Nečase s Karolínou Peake.

Expert se diví: Pohlaví přece není, kromě třeba prostitutek, určující pro výkon profese
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Za zásadní průlom do svobody práv jednotlivců i skupin lidí považuje mediální odborník Petr Žantovský návrh komisařky pro spravedlnost Evropské unie Redingové na stanovení kvót pro ženy v řídících funkcích, který prošel Evropskou komisí. „Tady zcela jednoznačně Evropská unie pošlapává základní práva, která u nás plynou mimo jiné z Ústavy a z Listiny základních práv a svobod. Podobné dokumenty mají pochopitelně i ostatní členské země. To je právní pohled,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Právě skutečnost, že se jedná o průlom do práv jednotlivce, sdělovací prostředky zcela opomíjejí. „Na to si asi nikdo nevzpomněl. Ti rozumnější politici a komentátoři připomínají, že to je nesmysl, protože stanovovat kvóty něčí schopnosti nebo určovat, kdo bude vykonávat nějakou funkci jenom podle toho, co máte v kalhotách, je naprosto absurdní. Nemá to žádný význam. Pohlaví není – s výjimkou třeba profese prostitutky – určující pro výkon té které profese,“ konstatuje mediální odborník.

Jedna z největších bláznivin, které z Bruselu vzešly

Opomíjí se skutečnost, jak urážlivé budou kvóty pro ženy, které dosáhly ve své profesi významného postu, a to dlouhodobým studiem, kariérním růstem, dlouhou a tvrdou prací. I té dá Evropská komise najevo, že je tam, kde je, jenom proto, že je žena, a nikoli schopný člověk a pracant. „Najednou se touto směrnicí dostanou všechny ženy na vedoucích funkcích do kategorie osob, které se tam objevily jen proto, že si to nějací úředníci v Evropské komisi přejí. To je jedna z největších bláznivin, hloupostí a nesmyslností, které z Bruselu vzešly,“ domnívá se Petr Žantovský.

Něco podobného vzešlo v případě přímé volby prezidenta i z tuzemské dílny. „Z otazníků kolem podpisových archů k přímé volbě prezidenta se ukazuje, že přímá volba byla špatný zákonodárný krok schválený ve špatném čase a špatným způsobem. Je doprovázený řadou nedomyšlených záležitostí jak legislativně, tak úředně. Byla to účelová politická aktivita některých politických stran, nejprve sociálních demokratů, pak ODS a dalších, kteří chtěli naskočit na líbivou mediální vlnu přímé volby, ačkoli si to vlastně nikdo z nich moc nepřál,“ podotýká mediální odborník.

Peníze za přímou volbu jsou vyhozené z okna

Podle něj to také nedává žádný smysl, protože si politické strany částečně vypustily rybník. „Zbavily se možnosti parlamentní volby hlavy státu tak, jak jsme ji měli v této zemi od roku 1918. Všichni naši dosavadní prezidenti byli zatím vždy voleni parlamentem. Je otázkou, jestli bude prezident v přímé volbě vůbec zvolen, protože v nastalém mumraji ohledně těch podpisů stačí, když první člověk – a Klára Samková to řekla naprosto jasně – zpochybní relevanci této aktivity a podá ústavní stížnost,“ upozorňuje Petr Žantovský.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…