Falbr fackuje vládu: Na dobrý rating vám každý kašle. Lidi nemají peníze

04.03.2013 10:45 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý senátor a současný europoslanec za ČSSD Richard Falbr míní, že žaloba na prezidenta Václava Klause pro velezradu přichází s křížkem po funuse a nemá u Ústavního soudu šanci. „Mně by se daleko víc líbilo, kdyby Senát přijal usnesení, že Václav Klaus škodí České republice,“ prohlásil Falbr. Ale jako někdejšího šéfa odborů ho mnohem víc trápí rekordní nezaměstnanost a nekompetentnost Nečasovy vlády, kterou označil za nejhorší za posledních dvacet let.

Falbr fackuje vládu: Na dobrý rating vám každý kašle. Lidi nemají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.

Kde vidíte hlavní příčiny toho, že v lednu dosáhla míra nezaměstnanosti rekordní úrovně od roku 1993?

Nárůst nezaměstnaných je alarmující, a bohužel se v nejbližší době nezastaví. Příčinu vidím především ve škrtací politice vlády, protože například o práci ve stavebnictví přišlo přes dvacet tisíc lidí, úplně se zastavily stavby. A tím, že lidi přicházejí kvůli úsporným opatřením vlády o peníze, krachují i drobní a střední podnikatelé a živnostníci. Důvod růstu nezaměstnanosti je také dán tím, že tahle vláda nedělá vůbec politiku, která by přispěla k vytváření pracovních míst. Není prostě to, čemu se říká prorůstová politika. Kdyby ty kroky vlády vedly alespoň k úsporám a pak se přistoupilo k prorůstovým opatřením. Ale to ne.

Přispěly podle vás ke zvýšení nezaměstnanosti i změny, které udělal bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek? Podle sociální demokracie došlo za jeho působení k destrukci úřadů práce, prý se z nich staly jen špatně fungující výplatny sociálních dávek.

Ministr Drábek se svým náměstkem Vladimírem Šiškou rozvrátili totálně dvacet let fungující systém Úřadů práce, který nejen evidoval nezaměstnané a nabízel pracovní místa, ale současně organizoval rekvalifikační kurzy, aby se lidé mohli znovu ucházet o práci. To byl systém, který vybudoval někdejší ministr Milan Horálek poté, co objel půlku Evropy. Vybudoval systém úřadů práce, který bezvadně fungoval, byl zaběhnutý, úřady práce fungovaly v každém okrese. A podívejte se, co způsobili Drábek se Šiškou. Udělali centrální úřad v Praze a celý systém se rozsypal. Když jsem se Horálka ptal, co změnám říká, předpověděl, že to celé skončí katastrofou. Ale nedovedu pochopit jednu věc: premiér Nečas je bývalý ministr práce a sociálních věcí, takže mohl předpokládat důsledky toho, co ti dva pánové na ministerstvu dělají. Nechápu, jak někdo může sáhnout na vybudovaný systém, který dobře pracuje, a celý ho během jednoho roku rozbít.

Nepřekvapilo vás, že se Jaromír Drábek jako bývalý šéf Hospodářské komory, tedy zástupce zaměstnavatelů, stal ministrem práce a sociálních věcí? Někdo by mohl říci, že se kozel stal zahradníkem…

To se přesně stalo. Ale zahradníky se stali dva kozlové, protože Šiška mu dělal na Hospodářské komoře tajemníka, na ministerstvu potom přidělovali zakázky spřáteleným firmám, a takhle to dopadlo. Ale překvapuje mne, že TOP 09 má pořád preference vyšší než ODS, a přitom dodává do vlády nejhorší ministry. TOP 09 dodala ministryni kultury, ministra Drábka, o Kalouskovi nemluvím, co ministr, to problém. Ve vládě se vystřídala už spousta lidí a není tam pořád jediný kompetentní ministr, možná s výjimkou ministra školství. Je to prostě hrůza.

Ono bylo víc věcí, které fungovaly a už nefungují. To nejsou jen úřady práce, ale třeba i centrální registr vozidel. Nemáte pocit, že lidé platí daně, ale od státu za to nedostávají adekvátní služby?

To s vámi stoprocentně souhlasím. A nejhorší je, že tahle vláda, když vznikla původně s podporou 118 hlasů, se začala chovat jako vítěz na dobytém území. Vůbec nic nekonzultuje s opozicí, to se prostě v zahraničí nedělá. Vláda straší komunisty, ale sama se chová bolševicky podle hesla, kdo nejde s námi, jde proti nám. A skutečně z toho, co vláda zatím vyprodukovala, nemá občan žádný prospěch. Lidé čekají na dávky, nedostávají je, snižují se dávky potřebným lidem, ve zdravotnictví to jde od desíti k pěti, ale předseda vlády operuje tím, že máme dobrý rating. Na rating jim každý kašle, život lidí se zhoršuje a výsledkem toho jsou padající preference vlády. Není divu, že má důvěru pouhých dvanáct procent, protože takhle špatnou vládu jsme skutečně ještě neměli.

Vezměte si postavení starých lidí. Evropská unie vyhlásila loňský rok Rokem aktivního stárnutí a rokem mezigenerační solidarity. A jaká byla odpověď české vlády? Oškubala důchodce, snížila valorizaci penzí o dvě třetiny a neudělala vůbec nic pro to, aby se stavěly sociální byty, aby se život důchodců zlepšil. Naopak - těm důchodcům, kteří pracují, sebrali úlevu na daních. Důchodci jsou na tom vůbec nejhůř, a samozřejmě také mladí lidé, kteří nemohou dostat práci. Já nevím, jak je možné, že vláda je složena z tak nekompetentních lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…