Bývalý předseda KSČM připustil, že Jana Palacha má smysl si připomínat. Pak však protestoval proti tomu, že tato událost je historicky interpretována velmi svérázně. „Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící,“ zaznělo Sněmovnou. V reakci na jeho vystoupení opustili demonstrativně jednací sál poslanci ODS, TOP 09 a LIDEM.
Grebeníček podle serveru IDNES.cz vystoupil při projednání novely zákona o státních svátcích. Právě v ní bylo navrženo výročí Palachovy smrti jako památný den Ještě předtím poslankyně ČSSD Hana Orgoníková uvedla: „Byla jsem vrstevnicí Jana Palacha, zúčastnila jsem se jeho pohřbu, já ten zákon vřele podporuji.“
Na jeho vystoupení reagovala poslankyně ODS Jana Černochová: „Expředseda KSČM Grebeníček nám jasně ukázal, že jeho myšlení a demagogie hraničící s fanatismem se nikam neposunulo,“ vzkázala. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak prohlásila, že Grebeníček vůbec neměl morální právo k Palachovi vystupovat.
Komunistická poslankyně Marta Semelová naopak uvedla, že současný režim falšuje historii, a to už v učebnicích pro první stupně základní školy. Zmínila rovněž fakt, že se z vrahů dělají oběti, čímž zjevně narážela na skupinu bratří Mašínů, kteří po Únoru 1948 zabili několik lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav