Michal Hašek původně minulý týden avizoval návštěvu do Ústeckého kraje za účelem hovořit zde o tématu finanční korekce v ROP Severozápad. Také se chtěl podívat na některou z farem a navštívit Spolchemii. Počátkem týdne v souvislosti se zhoršením záplavové situace přehodnotil své záměry a přijel, aby s hlavním představitelem kraje projednal možnou popovodňovou výpomoc ostatními kraji.
Prohlášení Michala Haška při návštěvě Ústeckého kraje čtěte ZDE
„Vyzval jsem vládu, aby využila zákonné možnosti a podle paragrafu 112 zákona o zaměstnanosti, který se týká veřejně prospěšných prací, nasadila na likvidační práce a odstraňování následků povodní nezaměstnané lidi. Veřejně prospěšné práce jsou podle zákona možné na dobu až tří měsíců,“ sdělil v Ústí nad Labem nápad, který před dvěma dny již konzultoval s ostatními hejtmany.
V zaplavených obcích mají jiné starosti
Podle šéfa úřadů práce v Ústeckém kraji Radima Gabriela už tento záměr pracovní úřady včera projednaly s generální ředitelkou, ale zatím tohle není věc, která by podle jejich zjištění starosty zaplavených obcí pálila. „V tuhle chvíli řeší akutnější věci. Spíš po odeznění vody očekáváme nějaké domluvy na toto téma,“ řekl dnes ParlamentnímListům.cz Radim Gabriel s tím, že samozřejmě na dohody o veřejně prospěšných pracích se starosty jsou úřady připraveny a schvalovací komise budou zasedat i několikrát denně, aby dobrovolníci z řad evidovaných uchazečů o práci mohli začít pomáhat ze dne na den. „Budeme se snažit to co nejvíce zrychlit,“ ubezpečil Radim Gabriel. Obcím či jiným zaměstnavatelům, například neziskovým organizacím, bude moci úřad poskytnout měsíční dotaci na mzdové náklady až do výše 15 tisíc korun.
Že hlavní práce přijde po opadnutí vody, uznává i Michal Hašek. „Hlavní práce přijde po opadnutí vody. Budeme muset vynaložit co nejvíce sil k obnově území. Velkou šancí pro pomoc postiženým regionům je čerpání evropských dotací,“ doplnil předseda asociace Michal Hašek, který doufá, že je kraje využijí maximálně.
Úřad pomůže i s novými doklady
Co je v tuhle chvíli aktuálnější, je připravenost úřadů na muže a ženy, kteří si přijdou pro mimořádnou dávku okamžité pomoci. „Dnes ráno jsme nachystali finance takzvanou krátkou cestou. Máme dva způsoby: Jednak přes Českou národní banku, kdy jsou finance do regionu rozváženy, nebo zrychlenou možnost, kdy mohou peníze vybírat pověření pracovníci kontaktních míst, ovšem jen do určitého limitu. Štětí, Lovosice, Litoměřice, Děčín, tam všude jsme to pořešili,“ uvedl dnes.
Zaměstnanci jsou také připraveni v mezích možností vyrážet do terénu a mapovat skutečnou potřebu podpory. „Dovybavili jsme se za tímto účelem fotoaparáty. S dávkou okamžité pomoci detailně pomohou pracovníci v daném místě, mohou ji poskytnout například v první fázi na nejnutnější základní životní potřeby, na oblečení a podobně, posléze se dávka může doplnit na potřeby jako je bydlení, pořízení dokladů a podobně,“ upřesnil. Okamžitá pomoc se ovšem týká osob v hmotné nouzi, jejíž majetkové poměry jsou takové, že skutečně nezvládne situaci vyřešit vlastními silami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš