Pokud ministr se svým návrhem uspěje, bude se týkat necelého milionu českých diabetiků i třeba lidí s rakovinou nebo nemocným srdcem. Důvod je prostý. Stát chce ušetřit na léčbě chronicky nemocných pacientů, kteří nedbají doporučení svých lékařů.
"Bude to jako v Německu. Zdravotní pojišťovna vypíše speciální program pro nemocné a pojištěnec se rozhodne, jestli do něj vstoupí a zaváže se k dodržování léčebného programu," popsal deníku Lidové noviny člen NERV Miroslav Zámečník, který ministrovi plán doporučil.
Nákladná léčba
Léčba civilizačních nemocí, které jsou způsobeny nezdravým životním stylem, stojí ročně 80 % všech výdajů na léčbu, tedy asi 230 miliard korun. Peníze plynou hlavně na léčbu srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. A často jen proto, že pacienti svou léčbu nedodržují. "Setkal jsem se s tím, že pacient ani po operaci srdce nenechal kouření. Takový člověk naprosto ničí výsledek práce lékařů," souhlasí s plánem pražský lékař Jan Jelínek.
Vedení resortu podle LN s novinkou spěchá. Preventivní programy by měly fungovat už od ledna 2014. A ministerstvo hodlá motivovat i naprosto zdravé jedince: pokud se do programu zapíší a dodrží všechna pravidla, pojišťovna by jim na konci roku měla vrátit tisíc korun.
Z toho ale zdravotní pojišťovny vůbec nadšené nejsou. Například ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si nedokáže představit, jakými nástroji by měla pojišťovna životosprávu klientů kontrolovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr