„Samozřejmě vždy ale záleží na tom, jakou ten dotyčný člověk, který by se rozhodl vsadit na práci za hranicemi své země, má kvalifikaci, jaký typ práce ovládá. I nyní existují profese, po kterých je stále poptávka a které zatím nouzi o pracovní uplatnění u nás i jinde v Evropě nepociťují. Pokud však někdo bude hledat jen nějakou nádeničinu, situace pro něj již zdaleka nebude tak příznivá, jako tomu bylo v minulých letech. Navíc, nejde v tomto směru o přechodný stav na dva, tři měsíce, ta situace bude dlouhodobá,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Ilona Švihlíková.
To, že její slova mají svou váhu, naznačuje i to, že podle Mezinárodní organizace práce je nyní v Evropě více než 26 milionů nezaměstnaných.
„Mladí Španělé, či Portugalci jsou bez práce každý druhý – čísla z těchto zemí uvádějí 50 procentní nezaměstnanost. Oni však mají jistou výhodu v tom, že jejich cesty mohou vést i za hranice Evropy. A tak v poměrně nebývalých počtech odjíždějí například do Latinské Ameriky, kde uplatnění nacházejí. I díky tomu, že nejsou svázáni jazykovými bariérami. Podobný trend zaznamenává i Irsko, odkud zejména mladí Irové odjíždějí za prací do Spojených států, či třeba na Nový Zéland nebo Austrálie. Odjíždějí tam většinou s tím, že to bude opravdu na dlouhá léta, nikoli krátkodobě,“ popsala dále ekonomka to, jak lidé opouštějí ve snaze najít práci starý kontinent.
Za šest měsíců přišlo o práci dalších milion Evropanů
Pravdou totiž je, že problémy s hledáním práce mají skutečně i podle aktuální zprávy ILO zejména mladí lidé a lidé s nízkou kvalifikací. Jen za posledních šest měsíců přišlo v Evropské unii o práci více milion lidí, vyplynulo také ze zprávy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová