Ištvan vrací zuřivému Nečasovi: Pokud existuje podezření, musím konat

10.08.2013 5:55 | Zprávy

ROZHOVOR Když letos v červnu vypukla kauza politické korupce, kdy měla šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová několika rebelujícím poslancům ODS hledat vhodné uplatnění ve státních firmách výměnou za jejich loajalitu vládě, začalo se v různých souvislostech skloňovat s tím spojené jméno olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Skloňuje se i nyní, po dvou měsících. Změnilo se něco pro něj?

Ištvan vrací zuřivému Nečasovi: Pokud existuje podezření, musím konat
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Pane Ištvane, máte za sebou dozorování hned několika mediálně ostře sledovaných kauz. Která z nich byla pro Vás nejnáročnější – s ohledem na tlak médií, a zcela určitě i jiných míst? Jistě nemusím připomínat vyšetřování kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti, údajného uplácení poslance Zdeňka Kořistky či stále se zřejmě rozvíjející vyšetřování kolem Úřadu vlády.

Musím váš dotaz upřesnit – kauzy, o kterých se zmiňujete, včetné té poslední, na Úřadu vlády, nedozoruji. Dozorovali je skoro vždy místu příslušní státní zástupci, já prováděl pouze dohled. Myslím tedy, že hodně velký kus práce na těch případech měli, jak v minulosti, tak i nyní, moji kolegové. A ačkoli se to může zdát médiím neuvěřitelné, nijak mimořádný zájem, který by se lišil od jiných kauz, kterými jsme se zabývali, nepozoruji.



Když policisté začali prohledávat v polovině června Úřad vlády ČR a další místa, jak dlouho trvalo Vaše vzájemné rozhodování o tom, kolik toho lze druhý den prozradit lačným médiím a potažmo veřejnosti? Přece jen, asi všichni chtěli vědět, co se děje.

Bylo potřeba udělat vše pro další vyšetřování, nezbytné úkony a zajistit důkazy. I proto ty prohlídky trvaly dlouho do noci. Až poté jsme věděli, že můžeme předstoupit před novináře a shrnout to, co policie zjistila, či případně ty úkony ukázaly. A to jsme také udělali. Na nějaké dlouhé rozhodování prostor nebyl.

Do určité míry zákrok na Úřadu vlády ČR zaskočil celou veřejnost. A mnozí děkovali za to, že někdo našel odvahu sáhnout do nejvyšších politických pater. Necítil jste pak jisté, třeba jen osobní rozladění z toho, že vazebně stíhaní tři exposlanci z ODS byli nakonec puštěni na svobodu?

Vůbec ne. Zhruba za ten měsíc jejich pobytu ve vazbě bylo vyslechnuto několik desítek podstatných svědků, u kterých již poté nelze předpokládat jejich ovlivňování. Důvody vazby tedy pominuly. Vím, že k propuštění těch osob došlo na základě zákona. Nebyl tedy ani důvod k tomu pociťovat nějaké osobní zklamání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…