Jak se pralo uhlí. Švýcarští prokurátoři rozkryli toky miliard

02.08.2012 8:06 | Zprávy

Privatizace Mostecké uhelné byla pečlivě připraveným podvodem, kdy manažeři nakupovali akcie za peníze těžařské společnosti, aby následně peníze vyprali a připsali si na účty miliardy. Českým orgánům se nedařilo kauzu vyšetřit, ovšem švýcarská prokuratura dokázala rozkrýt strukturu jejich plánu.

Jak se pralo uhlí. Švýcarští prokurátoři rozkryli toky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman v rozhovoru

MF DNES přináší popis machinací při privatizaci Mostecké uhelné, jak je rozkryla švýcarská prokuratura. Oproti původní verzi se prý obvinění rozrostlo zhruba o pětinu, zejména byla dodána zjištění o praní peněz přes desítky firem, rozmístěných po celém světě.

Švýcarští vyšetřovatelé obviňují manažery, kteří se původně skrývali za „americkou skupinu Appian“, z praní peněz, ale i z poškozování českého státu. Ten se po dlouhém otálení rozhodl připojit do procesu jako poškozený a ministerstvo financí začalo požadovat náhradu škody dokonce ve výši sedm miliard korun.

Vše k tématu Mostecká uhelná ZDE

Nejnovější verze žaloby mapuje putování špinavých peněz až do konce, kdy přistály na účtech žalovaných manažerů. Nejvíce prý na Mostecké vydělali manažeři Antonín Koláček a Luboš Měkota, kteří si přišli každý na zhruba 5,5 miliardy. Ze svého přitom neinvestovali ani korunu.

Podvod na České republice měli manažeři spáchat tím, že od něj pod hlavičkou amerického investora v roce 1999 koupili velmi levně 46 procent akcií. Podle názoru prokuratury však stát neměl právo tento svůj podíl prodávat.

V obžalobě je citován i premiér Miloš Zeman, který se vyjádřil, že nevěděl o původu peněz, určených k zaplacení za akcie Mostecké. „Kdyby se to prokázalo, jednalo by se o podvod a kdybych o tom věděl, s radostí bych ty podvodníky odhalil,“ cituje spis expremiéra.

Podobný postup - použití peněz z Mostecké uhelné k nákupu akcií - prý manažeři použili při nákupu strojírenského podniku Škoda Holding. I tento případ navíc nejspíš provázela korupce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…