Aula na pražské VŠE, určená pro necelých pět set posluchačů, jich během pondělního večera pojala hodně přes tisíc. Studenti se mačkali v uličkách, na zemi před pódiem i vedle něho. Takový zájem vyvolala přednáška Radima Jančury, kterou uspořádal Cashflow klub VŠE. Nutno říci, že přednáška byla určitě především pro studenty, proto jim Jančura přizpůsobil i vystupování a slovník. A byl mezi nimi díky tomu jako doma.
V rámci stejného spolku zde v minulosti vystoupila třeba sestra protikomunistických bojovníků Zdena Mašínová nebo miliardář Andrej Babiš. Přestože byla přednáška uvedena názvem Podnikání v ČR a významný čas byl i tomuto tématu věnován, politice a různým třaskavým kauzám se vyhnout nešlo.
Každý z vás přispívá 700 Kč měsíčně na dopravu
Jančura zprvu mluvil o počátcích svého podnikání, kdy jako student vysoké školy s pěti tisícovkami v kapse založil firmu Student Agency, která nyní po devatenácti letech generuje zisk okolo sta milionů ročně. Podnikatel nezapomněl studentům připomenout, že receptem na úspěch byl především fakt, že si ze své firmy ještě nevytáhl ani korunu, všechno vrací zpět do dalšího rozvoje.
„Jsem tam veden jako zaměstnanec a dávám si pouze plat. Nějakých 160 tisíc měsíčně, dá se z toho vyžít,“ vyprávěl Jančura za hlasitého smíchu publika.
Padlo i několik ostřejších slov o neefektivitě Českých drah, které bohatě inkasují dotace od státu a přesto jsou ve ztrátě. „Pozor ale, oni berou dotace i na mezinárodní linky, to nikde ve světě není. Vidíte, že jsme bohatý stát,“ ironizoval. Každý pracující člověk podle něho ze své kapsy měsíčně na státní dotace v dopravě přispívá 700 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka