Jak informuje deník Právo, vyplývá to z diskuse na včerejším pražském Žofínském fóru. Ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček například uvedl, že už nyní probíhá několik soudních sporů kvůli tomu, že pozemkový fond vydal několik pozemků zablokovaných pro církve.
Další soudní spory lze podle něj čekat v případech, kdy církve budou muset dokázat, že jim majetek patřil po únoru 1948 a že jim byl odebrán protizákonně. I církevní představitelé přiznávají, že to nebude jednoduché.
"Spolupráce s katastrem a pozemkovým úřadem je dobrá, ale trvá dlouho, než se žádosti vyčistí. Nestačí, že jedna babička povídala, že to vždy patřilo církvi," řekl předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.
Nejasné formulace skýtají prostor pro vyjednávání
Důvodem třenic mezi státními institucemi a církvemi mohou být podle právníků také nejasné formulace v zákoně. Církve budou logicky chtít vtěsnat do kategorie vydávaného majetku co nejvíce položek, zatímco státní instituce budou naopak hledat způsoby, jak majetek nevydat.
Podle Šťovíčka je podávání žádostí na samém začátku. Celkově prý dostali od církví 114 výzev. Zatím církve žádají 6099 nemovitostí. Výzvy ale většinou nejsou podle ředitele pozemkového úřadu úplné a vyžadují doplnění. Nedostatky se vyskytují například při dokazování, jak stát majetek odebral.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr