"Když si odmyslíme všechny ty povinné silné řeči o odchodu z vlády (Karel Schwarzenberg) a stejně silácké odpovědi o 'trapnostech' (Nečas), sledujeme první skutečně vážný konflikt o podobu politiky příštích let," píše Šídlo.
Tady podle něj nejde o Livii Klausovou v Bratislavě, kde stejně nejspíš nemůže podle autora nic zkazit, protože nejcitlivější otázkou česko-slovenských vztahů jsou již mnoho let výsledky vzájemných hokejových utkání. A dokonce prý nejde ani o Vladimíra Remka v Moskvě.
Sociální demokraté větří
Prezident Zeman se prý patrně cítí v silnější pozici, protože má svůj mandát jistý ještě minimálně 5 let, zatímco Nečasova vláda s příštími volbami téměř jistě končí. "Jenže rizika téhle hry rozeznali už i sociální demokraté. Odmyslíme-li si nějaké ty drobné sněmovní obchůdky typu Kala za Horníkovou na NKÚ, nepamatujeme za poslední tři roky tak silnou shodu v nějakém tématu," píše Šídlo.
Lubomír Zaorálek (ČSSD) se prý zastal Schwarzenberga a musí k tomu mít opravdu silný důvod. "Zřejmě si jako 'presumptivní' ministr zahraničí umí živě představit, co by mu Zeman s Kmoníčkem dokázali předvést," domnívá se autor komentáře.
Po silných slovech je ale podle Šídla užitečné vrátit se k diplomacii. "Té skutečné, jejímž smyslem je konfliktům trpělivě předcházet, ne je vyvolávat," uzavírá komentář pro HN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr