Jiří Dolejš o iniciativách z Václaváku: Tragikomická hrstka "ultras", pochybně financovaná

07.04.2013 17:59 | Zprávy

Demonstraci s cílem smést nejen kritizované politiky v neděli zorganizovala Holešovská výzva a další iniciativy. Účastnilo se ale jen pár stovek lidí. Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše to může být tím, že se holešovičtí neostýchají spojit i s otevřeně extremistickými skupinami. Navíc si nesmí žádná politická skupinka urvat pro sebe právo mluvit jménem lidu.

Jiří Dolejš o iniciativách z Václaváku: Tragikomická hrstka "ultras", pochybně financovaná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli sympatizanti Holešovské výzvy za účelem svržení Nečasovy vlády

Otázkou podle Dolejše je, kdo a proč tyto iniciativy, jako je Holešovská výzva, podporuje a sponzoruje. Podle poslance jejich představitelé nejsou ani schopni pořádně vysvětlit, oč jim jde. Přesto opakují akce, jejichž náklady rostou.

„Kdo např. zaplatil mimořádný vlak z Ostravy, i když přivezl jen necelé dvě desítky lidí? Asi tady lze hledat důvod, proč jiné občanské iniciativy, jako např. ProAlt nebo Spojenectví Práce a Solidarity, které se také vyslovují pro společenské alternativy, odmítají být s takovými akcemi házeny do jednoho pytle,“ míní Dolejš.

Extremistické spojení

Poslanec má za to, že se Iniciátoři Holešovské výzvy neostýchají spojit i s otevřeně extremistickou pravicí. Poukazuje na to, že už loni vystupoval na setkáních příznivců Holešovské výzvy matador českého fašismu Jan Skácel a Ladislav Malý. Neznámou poslanci zůstává, co k této iniciativě přitáhlo senátora Tomia Okamuru.

„Rizikem pro demokracii v každém případě není tragikomická hrstka nějakých „ultras“, ale nepřímé politické krytí xenofobních a netolerantních názorů, které na ně přivyká část politického mainstreamu,“ míní Dolejš s tím, že je pravděpodobné, že některé osobnosti politického života cítí naštvanost lidí a chtějí se na této vlně svézt.

Poslanec navíc poukazuje na to, že „dočasnou občanskou vládu“ nelze ustavit na Václavském ani jiném náměstí, poněvadž by to byl protiústavní puč, proti němuž by orgány státu, včetně represivních, byly povinny zasáhnout.

Dolejš tak jasně vzkazuje: „Kdyby došlo pod záminkou demokratického odporu vůči vládě k útoku na Ústavu, tak KSČM jako strana demokratická a respektující právní řád by se vůči tomu musela jednoznačně ohradit“.

Žádná politická skupinka si totiž podle poslance nesmí urvat pro sebe právo mluvit jménem lidu. „Občanská společnost by se měla s politickou reprezentací spíše doplňovat, měly by se vzájemně inspirovat a ne se suplovat,“ míní Dolejš s tím, že občanský odpor by měl nakonec ústit do nějakého racionálního řešení v souladu s ústavními postupy a který také nebude koketovat s fašistickou či jinou extrémní ideologií.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…