Josef Klíma k referendu: Proč mají rozhodovat i opilci a narkomani

28.01.2012 11:34 | Zprávy

Publicista Josef Klíma se v Lidových novinách zamýšlí nad tím, jestli je dobré otázku referenda kolem řešení krize eurozóny v Česku nastolovat s takovou razancí. Podle něj má v tomto Miroslav Kalousek pravdu. Má pravdu dokonce i v tom, když tvrdí, že nám Evropa nerozumí.

Josef Klíma k referendu: Proč mají rozhodovat i opilci a narkomani
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Proč bychom měli nechat rozhodovat o tak složité otázce jakou je evropská půjčka nebo smlouva, i asociály, alkoholiky, gamblery, narkomany, levicové a pravicové radikály a náboženské blouznivce? Do takového světla postavil Josef Klíma problém možného budoucího referenda v Česku, a to nejenom k fiskální smlouvě EU.

Vláda totiž tuto středu schválila jak půjčku na pomoc eurozóně ve výši 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun, tak kabinet také podmíněně souhlasil s připravovanou evropskou smlouvou o rozpočtové odpovědnosti. Problém ale je, že pro její přijetí je nutné dojednat některé stále otevřené body a smlouvu ratifikovat ústavní většinou v parlamentu či referendem.

Návrh nechat rozhodovat o tak důležité věci lid ale podle Klímy otevírá dosud zakuklenou otázku, a to, zda vůbec mají právo rozhodovat o věcech veřejných i lidé, kteří programově a celoživotně stát vysávají a vychovávají ve stejném duchu i budoucí generace.

„Vždyť na tzv. normálnímu občanovi, který se zajímá o veřejné dění, platí daně a respektuje stát, nebylo zcela jasné, jde-li skutečně jen o půjčku, dá-li se o její výši smlouvat a bude-li smlouva aktuální hned, nebo až bychom přistoupili k euru. Což je z pohledu většiny české populace nikdy…,“ píše k tomu v Lidových novinách Klíma v sloupku nazvaném velmi jednoduše – Referendum.

Spalovna, nebo vážka?

Podle Klímy totiž existují i jiné oblasti, které by si referendum zasloužily více. „Třeba jen tem letitý spor, zda kácet, či nekácet na Šumavě,“ připomíná.
„Navrhoval bych inovaci: referendum dvojstupňové. Nejdříve se zeptat všech, má-li tuhle otázku řešit celý národ, nebo jen lidé, co tam žijí, a pak teprve položit tu druhou, základní otázku o kácení,“ zmiňuje dále. Podle něj by ale referendum šlo vyhlásit i na to, zda jsou Mašínové vrazi, či hrdinové, či zda se má v Karviné stavět spalovna, anebo se tam přestěhuje vážka, která je spalovnou ohrožena.

"I o přejmenování letiště bych nechal rozhodovat lid. Málokdo si ale dosud uvědomil, že otázka nestojí, zda se bude jmenovat po Václavu Havlovi, nebo dál nijak. Otázka pro referendum zní: chcete, aby se ruzyňské letiště jmenovalo TEĎ po Václavu Havlovi, nebo v BUDOUCNU po Václavu Klausovi? Taková je totiž realita…“

Podle něj ale to úplně první referendum by mělo stát tak, že by se mělo zeptat, zda referendum může pořádat jen stát – anebo i nějaká soukromá agentura státem dotovaná.

„Je to čistě akademická otázka. Že by jako jednatel téhle agentury figuroval nějaký J.K., v tom nehraje žádnou roli. Možná by se na to totiž daly sehnat i nějaké peníze z Bruselu. Až stát konečně rozhodne o té evropské půjčce a nebude riskovat, že ji občané znovu zamáznou…“ dodal Klíma v sloupku.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…