Josef Mašín: Češi pro konec komunismu neudělali nic. Spadl jim z nebe

07.07.2012 20:46 | Zprávy

Příběh skupiny bratří Mašínů dodnes v české společnosti budí vášně. Někteří lidé je obdivují jako hrdiny, druzí je označují za vrahy. Josef Mašín pak k českému národu není nijak shovívavý a tvrdí o něm, že většina občanů se raději podvolí útlaku. Své tvrzení opírá o příklady z minulosti. O osvobození od komunismu prý dokonce nestála žádná z domácích osobností.

Josef Mašín: Češi pro konec komunismu neudělali nic. Spadl jim z nebe
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

Josef Mašín v rozhovoru pro denik.cz tvrdí, že Česku bylo osvobození od komunismu prakticky darováno, protože lidí, kteří se komunistické vládě vzepřeli např. se zbraní v ruce, bylo absolutní minium. Bratři se k nejaktivnější formě odporu rozhodli po vzoru svého otcem odborářského hrdiny z časů nacistické okupace  Josefem Mašínem st., který byl pro svou odbojovou činnost popraven.

Hrstka statečných

„Většina z těch 200 tisíců lidí, kteří prošli komunistickými věznicemi ČSSR, byla opět jen pouhými oběťmi komunistického násilí. Osvobození od komunismu bylo Čechům a Slovákům darováno. V Československu totiž neexistovalo žádné hnutí nebo osobnost, které by si přály skutečný konec komunismu,“ tvrdí Mašín.

Následně dodává, že jistá pasivita většiny národa je mezi Čechy patrná již od dob Rakouska – Uherska. Připomíná, že samostatný stát vznikl díky několika tisícům vojáků, kteří se rozhodli dezertovat z rakouské armády a za nový stát mnohdy bojovali na frontě proti vlastní příbuzným či přátelům.

Podobná situace pak panovala i za druhé světové války. Přičemž lidí, kteří se Německu postavili se zbraní v ruce, bylo podle Mašína ještě méně než za války první. „Nebýt Gabčíka, Kubiše a jejich spolupracovníků, Československá republika, jak jsme ji znali z období prvních dvaceti let její existence, by asi neexistovala, myslí si Mašín.

Kdyby náš otec přežil nacisty, popravili by ho komunisté

A lidí, kteří se vzepřeli nastupující komunistické totalitě, bylo ještě méně. Z dobových propagandistických materiálů by se sice mohlo zdát, že protikomunistický odboj byl rozsáhlý, ale tento dojem se pokoušeli navodit právě komunisté, aby odůvodnili represivní postupy vůči občanům. V závěru rozhovoru pak Mašín zdůrazňuje, že jeho otec by se komunistickému režimu vzepřel, kdyby přežil režim nacistický. A je pravděpodobné, že by ho pak komunisté také popravili.

„Jsem o tom pevně přesvědčen. Jsem si však také jist tím, že s tou popravou, došlo-li by k ní, by to komunisté neměli lehké," uzavírá Josef Mašín.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…