Stát má během následujících třiceti let vyplatit 59 miliard korun. Buď je církve dostanou cash – tedy hotově, nebo by je nově mohly dostat v podobě státních dluhopisů. Právu to potvrdil Miroslav Kalousek s tím, že nevidí důvod, proč by se měly úroky „cpát“ mezinárodním institucím, když vláda může dát církvím oboustranně výhodnou nabídku.
Oboustranně výhodná nabídka
„Je to nabídka, na kterou když církve přistoupí, bude výhodná pro obě strany. My jim nabídneme stoprocentně bonitní aktiva,“ míní pro noviny ministr financí a dodává, že to pro církve bude naprosto jistá investice. Tedy pokud si budou jisty, že po dobu splatnosti dluhopisů nebudou potřebovat likviditu.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Samotné církve ale tato možnost zaskočila. Dosud totiž nevěděly, že takováto možnost má v návrhu smlouvy být. „Jde o zajímavý námět, který budou muset posoudit naši ekonomové, především investiční,“ reaguje na dluhopisy předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Návrh smlouvy mají církve dostat během února.
Vedle finanční kompenzace 59 miliard korun by stát měl církvím navrátit pozemky v hodnotě 75 miliard. S inflací však může devětapadesáti miliardová částka narůst až na 96 miliard. Stejně tak není zřejmé, jak budou možné dluhopisy pro církve úročeny či za jak dlouho budou splatné.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno