"Já mám největší obavu z toho, že politikům ani nedochází, o co v těch dozorčích radách jde. Oni si snad myslí, že jde o další stupeň politiky. Ve skutečnosti musí dozorčí rada zhodnocovat ekonomické fungování firmy," podotkl pro nedělní OVM Kulhánek.
Nepotřebujeme nová komplikovaná pravidla
Trochu jiný pohled představil ekonom Miroslav Zámečník, člen Národní ekonomické rady vlády. Ten totiž poukázal na to, že kvalitně obsazená dozorčí rada toho či onoho podniku nepředstavuje všelék na současné problémy. Mnohem zásadnější by podle ekonoma bylo zveřejňovat smlouvy, které státní podniky uzavírají. "My se potřebujeme dostat tam, abychom viděli, zda konkrétní zakázku firma potřebuje, včetně celé zadávací dokumentace, čehož se zřejmě dočkáme, ale je třeba sledovat i další smlouvy," poznamenal Zámečník.
S tím jednoznačně souhlasila i vicepremiérka Karolína Peake, která k tomu poznamenala, že "kam chodí slunce, tam nemusí lékař. Pokud otevřeme firemní vztahy, tak nemusíme vymýšlet nová komplikovaná pravidla kontroly", myslí si vicepremiérka.
Obsazování dozorčích rad není podle Peake tak zásadní. Sluší se však dodat, že vicepremiérka musela v pořadu vysvětlovat, proč v dozorčí radě státního podniku Budějovický Budvar zasedl její blízký spolupracovník Pavla Kotrba, jemuž není ještě ani třicet let a je studentem práv. Podle Peake, která ostře kritizovala ODS za dosazení jejich někdejších rebelů do státních podniků, v tom není problém. Do podniku totiž zasedl člověk, kterému ona sama věří. Podle ní je třeba se v Budvaru postarat především o ochranné známky tohoto rodinného stříbra a to by Kotrba měl zvládnout.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp