Každá smlouva lidem na oči. TOPka vytáhla proti korupci

21.05.2012 13:24 | Zprávy

Smlouvy uzavřené orgány státu a možná i samospráv by mohly být k dispozici na internetu. Poslanec TOP 09 Jan Farský chce následovat slovenský příklad a zavést zákonem Centrální registr smluv. Jedním kliknutím by tak bylo možné dohledat jakýkoliv výdaj veřejných peněz. Takový systém funguje na vnitru od prosince 2010,připomíná Farskému lídr VV Radek John.

Každá smlouva lidem na oči. TOPka vytáhla proti korupci
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský

Na Slovensku údajně ušetřil už miliardy, v českém prostředí ale dosud chybí. Centrální registr smluv by přitom umožnil sledovat veřejné zakázky v rozsahu dosud nevídaném. Poslanci TOP 09 chtějí situaci napravit a účinnost systému demonstrovat v praxi na svých ministrech.

"Jde o zásadní protikorupční opatření," propaguje svůj nápad vycházející ze slovenské praxe poslanec Farský. Klíčová je podle něj podmínka platnosti smlouvy pouze v případě jejího zveřejnění. "Pokud se nezveřejní, jako by nebyla nikdy uzavřena. Kdyby bylo po slovenském vzoru dosaženo dvaceti procent úspory veřejných peněz, byl by to v ČR úspěch v řádu desítek miliard," trumfuje poslanec. Pouhé vědomí, že strojově čitelný text kontraktu se bude dát snadno dohledat a bude přístupný každému, pak prý v mnoha případech obě strany od záměru uzavřít netransparentní obchod odradí, doufá poslanec.

Rychle nasmlouvat všechno, co ještě jde. Díky Farskému se stahují mračna

Jenže zákonodárce a starosta Semil na Královéhradecku prý už tuší, že norma to nebude mít vůbec lehké. Očekává různé kroky těch, kteří si prý takto otevřené prostředí v ČR kvůli ekonomickým zájmům nepřejí. I proto z chystané normy vypadla například retroaktivita. Pokud by zákon začal platit od roku 2013, což je Farského optimistický předpoklad, smlouvy uzavřené do tohoto data by dohledatelné nebyly.

"Snažíme se vyloučit veškeré sporné body, mezi něž možnost zveřejnit smlouvy již uzavřené patří," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec a právník s tím, že by z pohledu firem šlo o zásadní změnu smluvních podmínek. "Zaznamenali jsme i hlasy tvrdící, že zveřejňování smluv snižuje konkurenceschopnost. Nikdo ale není schopen vysvětlit, jak konkrétně," dodal poslanec s tím, že takto hovoří třeba lidé z ČEZu.

Ministerstva TOPky budou čistá. Starostové se přidají později

TOP 09 chce při prosazování normy názorně předvést, jak může registr fungovat v praxi. Proto se počínaje 1. zářím tohoto roku k pilotní verzi systému připojí všechny resorty vedené TOP 09 nebo například i v otázce veřejných zakázek proslulé Ředitelství silnic a dálnic. To potvrdil i přítomný ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zato kraje ani obce včetně těch, které vede TOPka nebo hnutí Starostové, se zatím nepřipojí. Farský je chce s plánovaným systémem seznámit, až bude jasné, kdy návrh zveřejní.

"Čekáme na vyjádření Ministerstva spravedlnosti, máme už podporu vicepremiérky a Legislativní rady vlády," oznámil poslanec s tím, že podporu chce vyjednat napříč sněmovnou. Svým koaličním partnerům i opozici ale položil pomyslný nůž na krk. "Nikdo napříč politickým spektrem nemůže říci, že nechce zveřejňování smluv. Nemůžeme neuspět," doufá Farský. Zatímco ostrou verzi registru by měl na starost Úřad vlády, neoficiální a dobrovolný systém fungující od září povede Ministerstvo financí.

Farský vychází při propagaci registru nejen ze slovenských zkušeností, ale i z praxe v Semilech, kde je starostou. Radnice tu zveřejňuje všechny smlouvy nad 30 tisíc korun. To zatíží podle Farského administrativu personálně, nikoliv ale finančně.

Politici reagují rozpačitě

"Ten záměr je perfektní a ze strany VV může počítat s podporou, na Slovensku to ušetřilo opravdu hodně," řekl ParlamentnímListům.cz lídr VV Radek John. O novinku ale prý v Čechách nejde. "To samé s limitem nad sto tisíc korun jsem zavedl v prosinci 2010 na vnitru. Osobně považuji stotisícovou hranici za ideální, předejdeme tak výtkám starostů, že je to zatíží administrativně," uvedl John.

"Slyším to od Vás poprvé a právě díky tomu naše koaliční partnery miluji, že takto dokážou naprosto zásadní nápady prezentovat na tiskových konferencích bez toho, aby to napřed probrali s kolegy v koalici. Je to dost nefér, my se snažíme projednávat v koalici vše. Pokud bude TOP 09 takto postupovat, přistoupíme ke stejné taktice," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Jan Vidím. Jeronýmu Tejcovi z ČSSD nápad nepřijde špatný,l ale obává se, aby nedopadl jako jiné legislativní záměry z dílny TOP 09. "Je to svého druhu tradice TOP 09, prezentovat něco na tiskových konferencích, ale následně to v praxi zpracovat tak, že pro to nehlasují ani jejich koaliční partneři," připomíná Tejc situaci s plánem úplně odkrýt veřejné zakázky. Záleží prý také na umožnění dobré obslužnosti systému ze strany zájemců o taková data.

Slovensko zavedlo centrální registr smluv v lednu 2011. Zveřejněny musí být všechny smlouvy uzavřené s veřejným sektorem bez ohledu na částku, o kterou se jedná. Pokud se smlouva nezveřejní do tří měsíců po uzavření, považuje se za neplatnou od samého počátku. Naopak účinnost smlouvy se počítá první den od jejího zveřejnění v registru. Podle neoficiálních čísel uspořilo zavedení systému na zakázkách asi 20 procent výdajů.

180 neviditelných miliard

I v Česku by podle jeho propagátorů dokázal uspořit desítky miliard korun. Zatím totiž musí být podle Zákona o veřejných zakázkách od dubna publikována data týkající se asi 70 procent objemu utracených veřejných peněz. "180 miliard tak ale zůstává stále netransparentních. Uzákonění registru smluv by zpřístupnilo zbývající veřejné zakázky kontrole kohokoliv," uvedl Farský.

Portál, na kterém lze smlouvy s veřejným sektorem nalézt, stál slovenské daňové poplatníky 25 tisíc eur. Systém v rámci slovenského Úřadu vlády obsluhují dva zaměstnanci. Systém se podařilo zprovoznit během pouhého měsíce včetně zaškolení úředníků. Stejně tak Slovensko zavedlo princip zveřejňování všech faktur a objednávek týkajících se veřejného sektoru, což pro občana znamená defacto kompletní přehled nad výdaji státu. V ČR se ale systém trochu prodraží. Už jen proto, že do něj chce Farský na rozdíl od Slovenska zapojit i obce a kraje. Zároveň ale přiznává, že právě toto je jedna z třecích ploch, kde bude muset TOPka možná ustoupit samosprávám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…